Opar (Herpes) patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Podle Světové zdravotnické organizace jsou tímto virem infikovány dvě třetiny lidí pod padesát let. Naštěstí se infekce neprojeví u každého. Existují dva typy tohoto viru – HSV1 a HSV2. Zatímco typ HSV1 se přenáší slinami a způsobuje dobře známý opar na rtech a jejich okolí, typ HSV2 se přenáší sexuálně a je zodpovědný za genitální opar. Na rozdíl od oparu na rtech, genitální opar je nutné vždy řešit s lékařem. U oparu na rtech si obvykle vystačíme se samoléčbou.
Co byste o oparech měli vědět
Opar má několik fází. Prvními příznaky oparu je nenápadné brnění rtů. Pak následuje vznik drobných a bolestivých puchýřků, které po nějaké době praskají a vznikají mokvající vřídky (v této fázi je opar nejnakažlivější). Vřídky postupně zasýchají a vznikají krusty (strupy). Krusty mohou při mluvení či jídle opakovaně praskat, a tím se hojení oparu prodlužuje. Čím dříve zahájíme léčbu, tím lépe – ideálně bychom měli použít přípravek proti oparům ihned ve fázi brnění.
A v jakých situacích se nepříjemné puchýřky na rtech objeví? Nejčastěji to bývá při oslabení imunity a v souvislosti s jinou infekcí (chřipka, nachlazení), spouštěčem bývá také – sluneční záření, silný vítr či mráz a v neposlední řadě pak bývá často na vině stres – však naši předkové neříkali nadarmo „lekl se, až mu vyrazil opar“.
Jak opar zaléčíme
Před zahájením samoléčby by bylo dobré poradit se v lékárně. Existují volně prodejné krémy s antivirovou složkou, speciálně vyvinuté náplasti s hypoalergenní přilnavou vrstvou a antiseptickými vlastnosti. Kvalitní náplast na opary by měla být nenápadná – dobrou zprávou pro dámy je, že většinu z nich lze bez obtíží překrývat rtěnkou. Je možné také použít speciální gel z kategorie zdravotnických prostředků s hojivými složkami.
Na co si dát ještě pozor
- Máte-li opar, zapomeňte na líbání. Odepřete si i pusinkování s dětmi, abyste je před infekcí ochránili.
- Nedělte se! Používejte pouze vlastní ručníky, příbory, skleničky a ostatní předměty denní potřeby.
- Antivirový krém je jen váš. Nepůjčujte otevřené tuby s krémem proti oparům jiným osobám.
- Puchýřku oparu nikdy nepropichujte – hrozí zavlečení druhotné infekce a prodloužení doby hojení.
- Nedotýkat se! Oparu se pokud možno nedotýkejte prsty – krémy proti oparům mají obvykle aplikátor, náplasti je lépe umisťovat pomocí pinzety (bývá i součástí balení).
- Nedotýkejte se očí, mohlo by dojít k přenosu oparu.
- Máte-li opar, neprovozujte orální sex. Přestože genitální herpes je obvykle způsoben HSV2, při orálním sexu je možný přenos infekce HSV1, která způsobuje opar na rtech, i do intimních partií.
- Dbejte na zvýšenou hygienu – často si umývejte ruce.
Pokud budete dodržovat všechna pravidla máte šanci, že se oparu zbavíte do cca 10 dnů. V opačném případě se budete trápit i 4 týdny. V každém případě přejeme brzké uzdravení.
Zdroj: www.nemoci.vitalion.cz, www.drmax.cz
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi