Nostres.cz » Zdraví » Už zase opar? Zbavte se ho

Už zase opar? Zbavte se ho

OPAR, HERPES
Zdroj/foto:Pixabay
Opar je mistrem v načasování - objeví se vždy v tu nejméně vhodnou chvíli...čeká vás důležitá schůzka, pracovní pohovor nebo společenská událost a už je tu známé brnění rtů, které předznamenává vznik bolestivých puchýřků. Podíváme se, co nám radí odborníci.

Opar (Herpes) patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Podle Světové zdravotnické organizace jsou tímto virem infikovány dvě třetiny lidí pod padesát let.  Naštěstí se infekce neprojeví u každého. Existují dva typy tohoto viru – HSV1 a HSV2. Zatímco typ HSV1 se přenáší slinami a způsobuje dobře známý opar na rtech a jejich okolí, typ HSV2 se přenáší sexuálně a je zodpovědný za genitální opar. Na rozdíl od oparu na rtech, genitální opar je nutné vždy řešit s lékařem. U oparu na rtech si obvykle vystačíme se samoléčbou.

Co byste o oparech měli vědět

Opar má několik fází. Prvními příznaky oparu je nenápadné brnění rtů. Pak následuje vznik drobných a bolestivých puchýřků, které po nějaké době praskají a vznikají mokvající vřídky (v této fázi je opar nejnakažlivější). Vřídky postupně zasýchají a vznikají krusty (strupy). Krusty mohou při mluvení či jídle opakovaně praskat, a tím se hojení oparu prodlužuje. Čím dříve zahájíme léčbu, tím lépe – ideálně bychom měli použít přípravek proti oparům ihned ve fázi brnění.
A v jakých situacích se nepříjemné puchýřky na rtech objeví? Nejčastěji to bývá při oslabení imunity a v souvislosti s jinou infekcí (chřipka, nachlazení), spouštěčem bývá také – sluneční záření, silný vítr či mráz  a v neposlední řadě pak bývá často na vině stres – však naši předkové neříkali nadarmo „lekl se, až mu vyrazil opar“.

opar, vyrážka, strup
Zdroj/foto: iStock.com

Jak opar zaléčíme

Před zahájením samoléčby by bylo dobré poradit se v lékárně. Existují volně prodejné krémy s antivirovou složkou, speciálně vyvinuté náplasti s hypoalergenní přilnavou vrstvou a antiseptickými vlastnosti. Kvalitní náplast na opary by měla být nenápadná – dobrou zprávou pro dámy je, že většinu z nich lze bez obtíží překrývat rtěnkou. Je možné také použít speciální gel z kategorie zdravotnických prostředků s hojivými složkami.

Na co si dát ještě pozor

  • Máte-li opar, zapomeňte na líbání. Odepřete si i pusinkování s dětmi, abyste je před infekcí ochránili.
  • Nedělte se! Používejte pouze vlastní ručníky, příbory, skleničky a ostatní předměty denní potřeby.
  • Antivirový krém je jen váš. Nepůjčujte otevřené tuby s krémem proti oparům jiným osobám.
  • Puchýřku oparu nikdy nepropichujte – hrozí zavlečení druhotné infekce a prodloužení doby hojení.
  • Nedotýkat se! Oparu se pokud možno nedotýkejte prsty – krémy proti oparům mají obvykle aplikátor, náplasti je lépe umisťovat pomocí pinzety (bývá i součástí balení).
  • Nedotýkejte se očí, mohlo by dojít k přenosu oparu.
  • Máte-li opar, neprovozujte orální sex. Přestože genitální herpes je obvykle způsoben HSV2, při orálním sexu je možný přenos infekce HSV1, která způsobuje opar na rtech, i do intimních partií.
  • Dbejte na zvýšenou hygienu – často si umývejte ruce.

Pokud budete dodržovat všechna pravidla máte šanci, že se oparu zbavíte do cca 10 dnů. V opačném případě se budete trápit i 4 týdny. V každém případě přejeme brzké uzdravení.

Zdroj: www.nemoci.vitalion.cz, www.drmax.cz
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví