Nostres.cz » Zdraví » Tyto běžné potraviny rozhodně nekonzumujte před spaním

Tyto běžné potraviny rozhodně nekonzumujte před spaním

zívání
Zdroj/foto:Pixabay
Spánek významně ovlivňuje lidské zdraví nejen fyzické, ale také psychické a kvalitní spánek je pro naši pohodu nenahraditelný. Přitom lidí s poruchami spánku přibývá - v České republice je to podle některých odhadů až 60% populace.

Čokoláda

Rozhodně do našeho jídelníčku před spaním rozhodně nepatří. Je sice zdrojem minerálů, zmírňuje stres, posiluje imunitu a dodává energii, ale také obsahuje stimulanty jako kofein a teobromin, které zvyšují bdělost, urychlují metabolismus a snižují únavu. A přesně to nepotřebujeme.

čokoláda
Zdroj/foto: Pixabay

Kořeněná jídla

Na strávení kořeněných jídel tělo potřebuje vyvinout velké úsilí. A protože se během spánku trávení zpomaluje, bude to pro naše spaní značná zátěž. Nehledě na to, že kořeněná jídla zvyšují tělesnou teplotu a to také spánku zrovna neprospívá. Pokud jste milovníci ostřejší stravy rozhodně jí konzumujte maximálně v pozdější odpolední hodinu.

Alkohol

Alkohol narušuje fyziologický rytmus spánku, takže se fáze REM a non-REM nestřídají tak, jak by měly. Probudíte se podráždění, nesoustředění a unavení. Navíc je během spánku potlačováno normální dýchání. Proto není sklenička před spaním ten nejlepší nápad – budete možná spát jako špalek, ale ráno si tak budete i připadat.

žena a alkohol
Zdroj/foto: Pixabay

Tučná jídla

Červené maso obecně a hamburgery, hranolky a různá smažená jídla jsou sice chuťově vynikající, ale na noc vyloženě nevhodné. Jejich trávení je pro organismus nelehký úkol, navíc potraviny bohaté na bílkoviny obsahují stimulant tyrosin, který taktéž není pro spánek to pravé ořechové.

Sladkosti

Sladkosti nám dodávají tzv. rychlý cukr, který vede k nedostatku spánku, což nás (vzhledem k nevyspání) nutí k další konzumaci cukru. Platí to i o konzumaci během dne – když přijímáte příliš mnoho sladkého, váš krevní cukr se rychle zvýší, a slinivka tak začne uvolňovat inzulin, aby se jeho hladina snížila. Cukry se začnou ukládat do buněk, kterým tím dodávají energii. Čím více energie si ale večer dopřejete, o to více budete stimulovaní a bude se vám hůře usínat.

Ovoce a zelenina

Zdravé stravování má i svá úskalí. I když obecně patří květák, brokolice, zelí, listová zelenina nebo luštěniny mezi rozhodně doporučovanou stravu, o konzumaci večer to zase tak úplně neplatí. Jsou sice zdrojem vlákniny, ale zároveň dávají trávicímu ústrojí docela zabrat. Ze stejného důvodu nejsou vhodné houby či maliny, pomeranče a rajčata. Také například celer, hroznové víno či meloun jsou pro klidný spánek příliš močopudné.

Autor: Redakce NOSTRES

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví