Nostres.cz » Zdraví » Přestat kouřit je pro váš organismus velké pozitivum

Přestat kouřit je pro váš organismus velké pozitivum

nekuřák
Zdroj/foto:Pixabay
Pokud chcete skoncovat s kouřením, vyberte si pro vás významný den, pomůže to odstřihnout se od starého zvyku. Pokud jste se skutečně rozhodli, můžete si gratulovat - právě si začínáte prodlužovat život. U kuřáků je totiž až trojnásobná pravděpodobnost, že zemřete před šedesátým rokem života.

Co se děje ve vašem těle v prvních hodinách

Klesne tlak i tep, zvýší se prokrvení rukou i nohou. Obsah oxidu uhelnatého v těle klesne na polovinu a obsah nikotinu až o 90%.Obsah kyslíku v krvi se postupně vrací k normálním hodnotám. Začínáte kašlat a mozek začíná volat po další dávce jedu.

V prvních týdnech

Organismus se zbavil nikotinu, zlepšuje se čich a chuť, zároveň roste podrážděnost a nervozita. Postupně se lépe dýchá, zvyšuje se kapacita plic, ale zároveň přicházejí první krize. Po třech týdnech se záchvaty chuti na cigaretu omezí na cca dva za den.

nekuřák
Zdroj/foto: Pixabay

Po několika měsících

Odcházejí vzteklé nálady (po prvním měsíci), vrací se klid, zlepšuje se soustředění. Běhá se vám mnohem lépe, nezadýcháváte se. Pokud jste zpočátku přibrali, nyní už nepřibíráte. Polevuje chronický kašel, vaše plíce již nepískají a nechraptíte. Máte víc energie a nebýváte tak často nemocní.

Po několika letech

Nebezpečí infarktu klesá na polovinu (po pěti letech), na polovinu se zmenší riziko rakoviny plic, pravděpodobnost infarktu bude shodná s nekuřáky (stejně jako pravděpodobnost, že přijdete o zuby). Kolem desátého roku klesá pravděpodobnost rakoviny jícnu, krku a úst. Po patnácti letech je váš kardiovaskulární systém stejný jako u nekuřáka. A ještě jedna ekonomická – po patnácti letech (při průměrné spotřebě 20-ti cigaret denně) jste ušetřili cca 600 000,-Kč. Blahopřejeme.

radost
Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Alexandra Koval

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví