Nostres.cz » Zdraví » Oblíbená pomáda na rty – Jelení lůj – je opravdu z jelena?

Oblíbená pomáda na rty – Jelení lůj – je opravdu z jelena?

jelen, zvíře, noc
Zdroj/foto:Pixabay
Používat kvalitní pomádu na rty je v tomto období (konec zimy/začátek jara) možná ještě důležitější než jindy. Nejsou totiž výjimkou mrazy a zároveň může být UV index slunečního záření na poměrně vysoké úrovni. A naše rty (i pleť) dostávají zabrat. Takže používat denně kvalitní pomádu na rty je důležité.

Hledat v dnešní pomádě na rty jakoukoliv spojitost s jelenem je nesmysl. Ale určitou, hodně vzdálenou, bychom našli. Historicky se tuk ze zvířat běžně využíval a zmínky o tom máme už od dob Hippokratových – zjemnil suchou pokožku, vyráběly se z něj masti, používal se na obklady, ale také na impregnaci nebo k výrobě svíček. Po celý středověk až do 19. století se pak běžně pořádaly hony a z ulovených zvířat se zpravidla zpracovávalo vše – tedy i tuk. A možná proto vznikl nám známý název, který byl později předáván další generaci.

pomáda,
Zdroj/foto: Depositphotos

Základem dnešních jeleních lojů/balzámů je přírodní komplex triglyceridů mastných kyselin (což jsou právě ty živočišné tuky) smíchaný s medicinální vazelínou a parafíny . Tato směs dohromady tvoří ochranný a hydratační efekt. Pak se přidávají různé příchutě, případně látky z léčivých bylin. Takže jelení lůj dnes zakoupíme nejen originál, ale kupříkladu také jahodový, perníkový nebo s placentou. A ten původní, originální se vyrábí v Novém Městě nad Metují už 60 let .
Tak nezapomeňte – koupit, mít ho stále u sebe a hlavně mazat!

Zdroj: www.procje.cz, www.tetadrogerie.cz
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví