Nostres.cz » Zdraví » Bílé zuby jako perličky? Ano, ale trendy jsou hlavně čisté a zdravé zuby

Bílé zuby jako perličky? Ano, ale trendy jsou hlavně čisté a zdravé zuby

zuby, úsměv
Zdroj/foto: Depositphotos
Mít zářivě bílý chrup je snem většiny z nás. Zuby jako perličky dodávají sebevědomí, ale také omlazují. Přesto se pohled na bělení zubů začíná měnit, trendem se stávají především zdravé a opravdu čisté zuby. Zkusíme se na to spolu s Albínem podívat trochu z blízka.

Cesta za krásnými zuby

Pohled na to, co jsou vlastně krásné zuby bývá různý a je často ovlivněn tím, čím nás příroda obdařila, nebo tím, jak jsme se dosud o své zuby starali. Co někdy stačí k dentálnímu štěstí přesně vystihuje scéna z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, kde bezzubý pan Kemr zahlédne na zemi opuštěný umělý chrup a zvolá: „Jé, to fou hefké fuby“. V dnešní době se ovšem z něčím takovým nemůžeme spokojit.

zuby, zubní kartáček
Zdroj/foto: Depositphotos

Co vlastně obnáší správná péče o zuby? Opravdu není nutné si zuby čistit po každém jídle. Čištění 2x denně je pro zdravé zuby naprosto dostačující. Ráno je vhodné si zuby vyčistit po snídani a večer po večeři či po posledním jídle. Rozhodně není dobré usínat se zbytky potravy v ústech. Nevhodné jsou i slazené nápoje, káva či čaj. Při spánku mají všechny škodlivé látky v ústech dostatek času napáchat velké škody. Po vyčištění zubů si proto dopřejte pouze čistou vodu.
Prvním krokem správné péče o chrup je kartáček. Jak již bylo zmíněno, hodně lidí si ho vybírá zcela špatně. Odborníci na zubní hygienu doporučují spíše měkký s malou pracovní plochou, rovným zástřihem a hustě osázenými vlákny. Absolutně nevhodné jsou tvrdé kartáčky.  Zuby se v žádném případě nemají čistit horizontálními pohyby sem a tam, ale odshora směrem od dásně dolu po ploše zubů. Nepoužívejte sílu, stačí jemný stíravý pohyb či krouživé pohyby po celém zubu včetně mezizubí. Zuby si takto vyčistěte jeden po druhém. Samozřejmostí je používání dentální niti a mezizubních kartáčků, můžete vyzkoušet i dentální sprchu nebo elektrické kartáčky, ale mějte na paměti, že zubní lékař je ten, který rozumí vašim zubům nejlépe a řiďte se jeho radami.

Zuby máme vyčištěné a co dál – bělit či nebělit?

Pokud máte chrup relativně v pořádku, je skutečně na zváženou, zda zuby bělit, či nebělit a pokud ano, tak potom zda amatérsky (doma), nebo profesionálně v ordinaci. Zvolíme-li amatérský postup, pak máme na výběr celou řadu přípravků v nabídce drogérií, lékáren či různých e-shopů. V těchto případech jde o rychlejší a levnější řešení, ale musíme počítat s tím, že úplně nejefektivnější to nebude. Ať už jde o různé bělící pasty, gely či bělící pásky a tužky. Vždy musíme věnovat patřičnou pozornost všem informacím výrobce a podívat se případně i na recenze.

zuby, dentální nit
Zdroj/foto: Depositphotos

Pokud se rozhodneme pro bělení zubů profesionálně, pak je základním předpokladem pro zdravé zuby sestavení individuálního hygienického programu tak, aby se nejednalo jen o pouhou jednorázovou akci, ale pokud možno o celoživotní efekt. U zdravých zubů odborné odstranění pigmentací způsobené pitím kávy, koly, čaje či kouřením udělá váš úsměv spokojenější a zářivější. Léčebná náplň dentální hygieny umožňuje při pravidelné docházce spolehlivě předejít také parodontóze a následné ztrátě zubů. Je to jistě finančně náročnější způsob, na druhou stranu se vyhneme vysokým platbám za ošetřování špatného chrupu v budoucnu. Pokud si tedy nejste jistí jakým způsobem budete kvalitu svého chrupu řešit, zeptejte se nejprve svého stomatologa na ceny zubních náhrad.

zuby
Zdroj/foto: Depositphotos

Co očekávat u dentálního hygienisty:

  • Hygienista musí zuby nejprve vyčistit, zbavit povlaků a zubního kamene
  • Přeměří výšku a hlavně šíři jednotlivých prostor
  • Vybere vhodný mezizubní kartáček se správnou tvrdostí a délkou vláken a určí, která místa je potřeba čistit kartáčkem, která nití a kde se vyplatí pomůcky kombinovat

Nejúčinnější variantou pro vybělení zubů v pohodlí domova, je pak vyrobení silikonových násad na míru, které si doma budete plnit účinným bělicím gelem zakoupeným u zubního lékaře. Samozřejmě se jedná o nejnákladnější metodu bělení, ale výsledky jsou v takovém případě skutečně viditelné.

Ať už se rozhodnete pro cokoli, přejeme vám krásné a zdravé zuby. A čistě mezi námi, zatímco já se o zuby starám, Albín za ty svoje platí. Hezký den.

Zdroj: www.lekarna.cz, www.tetadrogerie.cz, www.pilulka.cz

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví