Nostres.cz » Zdraví a krása » Pozor! Pohlavní choroby jsou na vzestupu

Pozor! Pohlavní choroby jsou na vzestupu

Milenci, pár
Zdroj/foto: Pixabay
Navzdory nedávným covidovým omezením vzrostl například počet nových případů syfilidy o 42%. Přitom byl očekáván spíš opačný trend.

Navzdory očekávání odborné veřejnosti, že omezování pohybu a kontaktů mezi lidmi v uplynulých dvou letech povede ke snížení počtu pohlavních chorob, došlo naopak například u syfilidy k nárůstu jen za rok 2020 ze 612 na 870 případů. Dalším problémem je stále častější rezistence (odolnost) bakterií způsobujících kapavku na běžně používaná léčiva (Státní zdravotní ústav, www.szu.cz/tema/prevence/sexualne-prenosne-nemoci).

Co jsou vlastně pohlavní (venerické) choroby

Sexuálním stykem se přenáší velké množství infekcí ‐ kvasinky, bakterie, viry, paraziti, prvoci. Z virových onemocnění má výjimečné postavení HIV infekce, která je příčinou AIDS. Mezi tzv. přenášené nejčastěji pohlavním stykem patří syfilis, kapavka, měkký vřed, granuloma inguinale a lymfogranuloma venereum, které podléhají povinné léčbě, hlášení a dlouhodobému sledování pacienta.
(www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/KOZNI_Pohlavni%20choroby.pdf)

Podíváme se alespoň krátce na ty pohlavní nemoci, které nás pravděpodobně ohrožují nejvíc.

  • Sexuálně přenosný syfilis – tvoří 3% všech sexuálně přenosných chorob a má vzestupný trend. Inkubační doba je 2 ‐ 4 týdny. Má 3 stádia, pokud není léčen dochází ve třetím stádiu v rozmezí 5 – 30 let od nákazy ke vzniku zánětlivých granulomů ‐ gummatů. Gummata se v kůži, cévách a mozku provalují a vytéká z nich gumě podobný sekret. Následky jsou pak psychické změny, demence.
  • Kapavka – nejrozšířenější pohlavní nemoc na světě, onemocnění má obvykle charakter hnisavého zánětu sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů. Inkubační doba 2 ‐ 10 dnů. Následky u mužů jsou fimóza, parafimóza, prostatitida, sterilita. U žen pak sterilita, mimoděložní těhotenství.
  • Chlamydie – Člověk může být nakažen třemi druhy chlamydií. Pouze Chlamydia trachomatis je původcem sexuálně přenosných infekcí a postihuje především močové a pohlavní ústrojí. Zbylé 2 druhy způsobují plicní onemocnění. Následkem může být nejen trachom – slepota, ale u mužů také prostatitida, u žen mimoděložní těhotenství a u obou pohlaví neplodnost.
    (www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/KOZNI_Pohlavni%20choroby.pdf)
chlapec, nemoc, neštěstí, smutek
Zdroj/foto: Pixabay

Speciální kapitolou je pak AIDS. AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity se projevuje postupným selháním imunitního systému. Ten pak není schopný reagovat na běžné škodliviny a ty jej nakonec zahubí. Příčinou nemoci je infekce virem HIV. Nemoc bývá odhalena obvykle ve stádiu nákazy HIV, což ještě neznamená, že člověk má AIDS. Bez léčby od chvíle nákazy přežívá člověk 10–15 let. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981, a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí (v dnešní době je jich zhruba 40 milionů), nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou

A nakonec ještě trochu statistiky

  • Věk pacientů je u nás od 13 – 80 let
  • Nejohroženější skupinou je populace od 18 do 40 let
  • Typický heterosexuál onemocní nejčastěji mezi 16 až 23 lety
  • Homosexuálové se zpravidla nakazí mezi 25 až 35 lety
  • Kapavkou častěji trpí dívky od 15 do 25 let ze sociálně slabších rodin

Zdroj: Státní zdravotní ústav, www.szu.cz/tema/prevence/infekcni-nemoci
www.gynmedico.cz/sluzby/sexualne-prenosne-nemoci/
Lidovky.cz
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví a kráse

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví kráse