Nostres.cz » Zdraví a krása » Je libo e-cigaretu? Pořád lepší, než tabák

Je libo e-cigaretu? Pořád lepší, než tabák

cigareta
Kouření e-cigaret nebo-li vaping je (zdá se) na vzestupu. Studie o škodlivosti jsou spíše optimistické, pohled zdravotnictví je váhavě neutrální a veřejnost spíše rozpolcená. Pokusíme se to porovnat.

Rozhodli jsme se vám tuto problematiku přiblížit trochu netradičně – srovnáním publikovaných článků na toto téma. Postavíme proti sobě příznivce, odpůrce, státní správu a trochu statistiky.

U příležitosti Světového dne vapingu 30. května 2021 představila společnost  British American Tobacco BAT recenzi, která zdůrazňuje více než 10 let vědeckých důkazů o vapingu, jeho možných účincích na zdraví a jeho roli při snižování škodlivých dopadů kouření.

Za poslední desetiletí vzrostl ve Velké Británii, Evropě a USA počet lidí, kteří se nesprávně domnívají, že elektronické cigarety jsou stejně škodlivé nebo dokonce škodlivější než kouření klasických cigaret. A to navzdory několika studiím zveřejněným ve stejném období, které ukazují, že elektronické cigarety vyrobené v souladu s normami kvality představují menší riziko pro zdraví než kouření tabáku v podobě cigaret klasických. Podle populačních modelových studií citovaných v dokumentu by bylo možné dosáhnout významného snížení předčasných úmrtí, kdyby současní kuřáci přešli výhradně na vaping.
(Zdroj: provapery.cz a www.bat-science.com, Scientific Review Vaping.pdf)

Takhle to pro vaping vůbec nevypadá špatně. Jedinou kaňkou může být fakt, že zmíněná recenze byla vydaná samotným výrobcem, který jistě hájí své zájmy. A co na to říká druhá strana.

kuřák, e-cigareta
Zdroj/foto: Depositphotos

Materiál, ze kterého jsou elektronické cigarety vyrobené, může mít vliv na jejich škodlivost pro plíce. Poukázaly na to první výsledky studie zveřejněné v časopise Journal of the American Heart Association. Použitý typ náplně se přitom na závěrech výzkumu nepodepsal.

S kouřením elektronických cigaret je spojeno množství rizik, a to i přesto, že jsou podle současného stavu o poznání nižší než u cigaret klasických. První výsledky nové studie navíc naznačily, že na bezpečnost e-cigaret a podobných zařízení může mít vliv i materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Konkrétně používání pomůcek na vapování, které obsahují topné tělísko vyrobené ze slitiny niklu a chromu, by podle ní mohlo být spojené s poškozením plic. I když je zapotřebí dalšího výzkumu, tyto výsledky naznačují, že i specifická zařízení a nastavení výkonu mohou hrát v tomto ohledu klíčovou roli.
(Zdroj: ČT24 1.10. 2020, Journal of the American Heart Association ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.120.017368

Tak tomu říkáme veletoč. Jeden hot a druhý čehý – jako v tom filmu. Než vyneseme ortel, podívejme se co říká Ministerstvo zdravotnictví a statistika.

Zdravotní důsledky používání elektronických cigaret („e-cigaret“) dosud nebyly dostatečně prozkoumány z hlediska dopadu na jejich uživatele ani z hlediska potenciálně exponovaných osob v okolí uživatele e-cigarety

Obecně není užívání nikotinu zdraví prospěšné, ať už ve formě běžných cigaret nebo cigaret elektronických. Protože však při užívání e-cigarety uživatel nevdechuje kouř ale páru, tedy není exponován hlavním karcinogenním faktorům obsaženým v cigaretovém kouři.
Světová zdravotnická organizace již v roce 2008 na svých webových stránkách uvedla, že neignoruje možnost používání elektronických cigaret jako prostředku k odvykání závislosti na cigaretách, avšak do doby předložení průkazné klinické studie a toxikologické analýzy nelze e-cigaretu jako legitimní prostředek k léčbě závislosti na tabáku akceptovat. Své stanovisko zatím nezměnila (Zdroj: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě)

Kouří přibližně třetina dospělé české populace, dvakrát více mužů než žen. Přibližně 20 % dospělé populace kouří denně. Podíl kuřáků v české populaci mírně klesal do r. 2015, v posledních letech se příliš nemění. E-cigarety v současnosti užívá odhadem 5 % dospělé populace (téměř polovina z nich denně) a zahřívané tabákové výrobky kolem 3 %. Státu je odvedeno přibližně 80 % ceny cigaret – 60 % na spotřební dani a 21 % na DPH. V r. 2019 byla zavedena spotřební daň také na zahřívané tabákové výrobky. Její sazba je nižší než sazba u konvenčních cigaret, byla tak mj. zohledněna rozdílná zdravotní rizikovost různých druhů tabákových výrobků (Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, drogy-info.cz)

Tak to bychom měli. Nevíme, co z toho vyplývá vám, ale podle nás jsou e-cigarety pravděpodobně méně škodlivé než ty klasické. Bude ovšem velmi důležité KDO je vyrábí a JAKÉ materiály používá. Takže bude nutná přesná legislativa a také přístup každého konzumenta, jak zodpovědný bude nejen v otázce nákupu, ale také především ke svému zdraví.
A malá rada na závěr – nejlepší je nekouřit. Já to vím, přestal jsem kouřit po třiceti letech. Ze dne na den, bez žvýkaček, náplastí a e-cigaret. Už je to 8 let …

Zdroj: viz text
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve zdraví a kráse

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve zdraví kráse