„Spojím své tělo se světlem slunce a měsíce a budu se podílet na stálosti nebes a země. I kdyby všichni lidé zemřeli, já budu trvat!“ Tyto slova údajně pronesl mudrc Kuang-čcheng c´, který následně nechal své tělo splynout s neviditelnou podstatou a jeho fyzická schránka zmizela v oblaku prachu.
Taoisté, immortalisté a vizionáři věří v nesmrtelnost
Touha po nesmrtelnosti nedává lidem spát od pradávna. Setkáváme se s ní v různých filozofiích a náboženstvích. Například výše uvedeným způsobem se údajně stávají nesmrtelnými vyvolení taoisté, kteří dokáží přetvořit svoje fyzično ve světelnou existenci. Taková osoba se může odhmotňovat a opět zhmotňovat a být všudypřítomná. Mudrcům slouží k dosažení takového stavu různé techniky, cvičení a meditace. Údajně používají přírodní extrakty, které očišťují tělo a dodržují přísnou životosprávu. Tao je vlastně prvotní princip, cesta k dokonalosti nebo vyšší formě existence. Dnes existují dva hlavní směry – Cesta správné jednoty a Cesta dokonání pravé skutečnosti.
Je zajímavé, že nesmrtelnost na určitém principu přeměny už existuje. Je to medúza Turritopsis nutricula. Je příkladem absolutní biologické nesmrtelnosti, protože může žít ve dvou formách – ve formě polypu a ve formě medúzy. Má tu mimořádnou vlastnost, že odmítá zemřít. Když je ve stresových a nebezpečných podmínkách, vrací se zpět do polypu a obrací tím proces stárnutí. Když jsou lepší vnější podmínky, může se z ní stát opět medúza. Je tedy potenciálně nesmrtelná.
Moderní nesmrtelnost
Hledání nesmrtelnosti není jen doménou minulosti. Na začátku milénia se zrodilo „hnutí immortalistů“, které má jen ve Spojených státech 100 000 členů. Teoretici immortalismu tvrdí, že umíráme, protože jsme si to sami „naprogramovali“. A je jen na nás, zda se svým způsobem života a myšlenkami necháme dobrovolně „zabíjet“. Nejvýraznější představitelkou a autorkou mnoha knih je Sondra Ray, která měla údajně také privilegium trávit čas s nesmrtelným mistrem Maha Avatarem Herakahnem Babajim v Indii.
Hledání „nesmrtelnosti“ můžeme také ale najít v čistě vědeckých kruzích. Nejedná se samozřejmě o žádné spirituální techniky. Věnují se tomu i některé obory medicíny a příbuzných odvětví. Například lékařka Hélène Merle-Béral, specialistka na leukémii, vydala knihu Biologická nesmrtelnost v níž se nebojí představovat si nesmrtelnost jako budoucí realitu. Stejně jako jiní je přesvědčena, že člověk, který bude žít 1000 let, se již narodil. A někteří technologičtí vizionáři předpokládají, že v řádu desítek let bude možné přenést lidské vědomí do počítače.
Samozřejmě existuje opačný názorový tábor, který před podobnými snahami varuje. Technologická nebo jiná „nesmrtelnost“ může být lehce zneužita a obrácena proti lidem. Ať tak či onak, měli bychom se my, obyčejní smrtelníci, postarat o to, abychom budoucí (možná i nesmrtelné) generaci předali tuto planetu v provozuschopném stavu. Jinak jim ta nesmrtelnost k ničemu nebude.
Zdroj: https://www.20minutes.fr/arts-stars/culture/2700947-20200122-immortalite-biologique-repousser-limites-mort-parait-impossible-estime-helene-merle-beral
https://sondraray.com/about/
https://andao.cz/filosofie/o-taoismu/
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi