Nostres.cz » Vztahy a příběhy » Kolie Lassie, labrador Marley, akita Hačikó nebo setr Bim. Ale jsou tato plemena tak věrná jako ve filmu?

Kolie Lassie, labrador Marley, akita Hačikó nebo setr Bim. Ale jsou tato plemena tak věrná jako ve filmu?

pes. kamarád
Zdroj/foto: Depositphotos - ilustrační foto
Psi ve filmu bývají zárukou úspěchu a jednotlivá plemena jsou vnímána podle filmových hrdinů. Podíváme se na ně blíž a přidáme zajímavosti z natáčení.

Hačiko – příběh psa, plemeno – akita inu

pes, akita
Zdroj/foto: Pixabay – akita

Film byl natočen na motivy skutečného příběhu o naprosté psí oddanosti člověku. Tento příběh byl zfilmován už dříve japonskými filmaři pod názvem Hachiko Monogatari (1987). Poutavý příběh a Richard Gere v hlavní roli byl zárukou úspěchu, takže není divu, že samotní filmaři varovali v médiích – „Nekupujte Hačika“. Měli totiž na paměti obrovskou prodejní explozi kolií po uvedení filmu „Lassie se vrací“ do kin. A plemeno akita skutečně není pro každého.

  • Skutečný Hačikó se narodil v Japonsku v roce 1923. Jeho majitel Dr. Eisaburo Ucno zemřel o dva roky později
  • Psíkovi postavili přímo na nádraží v Šibuja sochu, která zde stojí dodnes
  • Richard Gere přiznal, že získat si důvěru psa mu trvalo 3 dny a zpočátku mu bylo doporučeno neudržovat oční kontakt

AKITA INU A AMERICKÁ AKITA
Jedná se o vyrovnané, sebevědomé a odvážné plemeno, respektive od roku 1999 uznaná jako plemena dvě. Americká akita je robustnější s charakteristickými znaky vlivu mastifa a německého ovčáka. Jsou to psi po všech stránkách obdivuhodní a bývají skutečně oddaní, ale jednodušší psi to rozhodně nejsou. Důslednost v jejich výchově je naprostou nutností, stejně tak jeho správně vedená socializace. Mají svoji hlavu a minulost bojových a loveckých psů. V žádném případě se ale nejedná o nebezpečné plemeno, jen zkrátka potřebují někoho, kdo si je pořídí jako přítele a bude se jim věnovat.

Lassie se vrací, plemeno kolie dlouhosrstá

pes, kolie
Zdroj/foto: Pixabay – kolie

Původní film „Lassie se vrací“ z roku 1943 vznikl podle knihy, jejíž autorem byl angloamerický novinář Eric Knight. A i tato kniha nebyla údajně tak úplně smyšlená – na téma psí oddanosti přivedl autora příběh z první světové války o záchraně námořníka psem – křížencem dlouhosrsté kolie jménem Lassie. Filmová adaptace se dočkala i seriálu a remaku z roku 2020.

  • Fenku Lassie hrál ve skutečnosti pes Pal, který se následně objevil i v dalších snímcích a na chodníku slávy v Hollywoodu má svoji hvězdu
  • Po uvedení filmu v kinech stoupl počet prodejů této rasy šest krát

Kolie dlouhosrstá
Jde o velmi krásného a důstojného psa. Podle FCI je toto plemeno přátelské, milé a inteligentní – dokonalý společenský pes. Svoji rodinu oddaně miluje. Je vhodný k dětem i jiným zvířatům, má rád pohyb a je velmi hravý. Nutností je péče o srst. Relativně blízkou příbuznou je krátkosrstá kolie, ale vzhledově i povahově jsou obě plemena rozdílné – krátkosrstá kolie je spíše pracovní plemeno, tvrdší a energičtější.

Marley a já – plemeno labrador

pes, labrador
Zdroj/foto: Pixabay – labrador

Tento film z roku 2008 vlastně vůbec není o výjimečném psím počinu, ale o naprosto „obyčejném“ psovi, který je součástí „obyčejné“ rodiny a „obyčejného“ života. A přesto jde o neobyčejně milý a poutavý snímek o oddanosti a přátelství psa.

  • Film byl natočen podle knihy Johna Grogana „Marley a já“ a autor si ve filmu i zahrál majitele kokršpaněla
  • Ve filmu si postupně zahrálo 22 labradorů, počínaje štěnětem a konče čtrnáctiletým psem
  • Wilsonovy rodiče (hlavního hrdinu hraje Owen Wilson) hrají skuteční rodiče a především matka měla údajně stále problém neoslovovat jej „Owene“.

Labrador
Labradorský retrívr je bystrý, milý a přátelský pes, oddaný svému pánovi. Dobře se cvičí, rád pracuje, ale patří mezi vášnivé jedlíky se sklonem k nadváze. Je skvělý plavec, miluje vodu a aportování (původně byl vyšlechtěn k přinášení zastřelených kachen). Dnes je vyhledávaným společenským plemenem a asistenčním psem. Nehodí se na ostrahu a hlídání objektů.

Bílý Bim, černé ucho – plemeno anglický setr

pes, anglický setr
Zdroj/foto: Depositphotos – anglický setr

Tento film rozhodně nepatří do kategorie romantických snímků a není ani určen menším dětem. Pojednává sice o oddanosti psa a touze najít svého pána, ale především nastavuje zrcadlo mnohým negativním lidským vlastnostem a klasický happy end tu určitě nehledejte. Naopak, film končí tragicky.

  • Film získal Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech a byl nominován na Oscara
  • Film byl natočen podle knižní předlohy „Bílý Bim“, jejímž autorem je Gavriil N. Trojepolskij

Anglický setr
Z celé řady setrů je tento anglický nejpřátelštější a nejsnáze se cvičí. Je to elegantní a mrštný pes, klasické lovecké plemeno, které je ale velmi orientované na lidi. Vychází skvěle s dětmi. Potřebuje hodně pohybu a aktivit. Je dobrým a hlasitým hlídačem, ale není agresivní.

A ostatní „filmová“ plemena?

pes, německý ovčák
Zdroj/foto: Pixabay – německý ovčák

Ať už to byl německý ovčák, dalmatin, bernardýn nebo jiná plemena a jmenovali se třeba Beethoven, K-9, Benji, Rex nebo Goro, vždy nám přinášeli krásné filmové zážitky. A některé jsou kultovní – třeba náš „Bohouš“ s Vladimírem Menšíkem.

Zdroj: www.wikidog.cz/filmovi-psi-hrdinove/
Michal Císařovský, Jan Hošek – Plemena psů (2022) ISBN 978-80-7151-251-6

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární ve vztazích a příbězích

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární ve vztazích a příbězích