Psi mohou (stejně jako lidé) trpět celou řadou lehčích nebo těžších onemocnění. Problém je, že nám to neřeknou, ale mnohdy nám to svým chováním naznačí. Jejich zdravotní problémy bychom neměli podceňovat a vždy je lepší se včas poradit s veterinárním lékařem. Některá onemocnění vám dnes přiblížíme.
ZÁNĚT UCHA
S bolavým uchem nejčastěji přichází kokrové a jiná plemena s velkými a povislými ušnicemi. Na záněty trpí také plemena s chlupatým zvukovodem – španělé, někteří teriéři a pudlové. Zánět je častý také u psů, kteří se rádi koupou. Nejčastěji se jedná o zánět vnějšího ucha, který v některých případech může přejít až na zánět středního a vnitřního ucha. Projevuje se drbáním, klepáním hlavy, nervozitou až podrážděním psa. Ucho a jeho okolí může být bolestivé na dotek. Často cítíme specifický zápach, někdy pozorujeme i hnisavý výtok. Při zánětu středního ucha se objevují i celkové příznaky – náklon hlavy, silná bolestivost a apatie.
BRACHYCEFALICKÝ SYNDROM
Označení brachycefalický se týká plemen jako například mops, bostonský teriér, shi-tzu, anglický buldok, francouzský buldoček a dalších, která mají zkrácený nos a stlačenou obličejovou část hlavy. Příznaky tohoto syndromu jsou nejčastěji hlasité a ztížené dýchání, namodralé zbarvení dásní a sliznic, zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem i v nepříliš teplém prostředí nebo výrazně zúžené nosní dírky. Dochází k přidušování zvířete, které je zpravidla léčitelné.
ZÁNĚT SPOJIVEK A ROHOVKOVÉ VŘEDY
Zánět spojivky je nejčastějším onemocněním oka. U psů je to zpravidla kvůli alergiím nebo poruchám slzného filmu a pokud přetrvává, lze léčit kapkami nebo mastmi. Rohovkový vřed je rána nebo poškození v povrchových tkáních oka. Vředy rohovky jsou obvykle bolestivé. U hlubokých nebo infikovaných vředů může být nezbytné agresivní lékařské nebo chirurgické ošetření, aby se oko a zrak zachránily.
ANÁLNÍ ŽLÁZKY
Takzvané sáňkování (ježdění po zadku) je nejčastější příznak u zvířat s ucpanými análními žlázkami. Když zvíře zasáňkuje jednou, nemusí to hned znamenat ucpání žlázek, ale při opakovaném sáňkování by mělo být zvíře vyšetřeno. Zvířata mají anální žlázky pro zachování pachové stopy a k sebeobraně – psi a kočky si při kontaktu navzájem očichávají oblast pod ocasem, kde cítí pach z análních žlázek. Tekutina také napomáhá zvlhčení stolice. Anální žlázky jsou jinak normálně vyprazdňovány během standardního vyprazdňování.
ZÁNĚT DĚLOHY
Zánět dělohy se nejčastěji vyskytuje několik týdnů po hárání u starších nekastrovaných fen. Děloha se naplní hnisem a infekce se může rozšířit dál do těla a způsobit až otravu krve. Zánět se může projevit jako abnormální výtok z vulvy, ztráta hmotnosti, apatie a někdy i zvětšení břišní dutiny. Léčba zánětu může být konzervativní pomocí léčiv nebo také chirurgická – záleží na závažnosti a průběhu nemoci. Prevencí je kastrace, která je doporučena u mladých samic pokud nejsou určeny k chovu.
ZAČERVENÍ
Nejzásadnějším parazitem je škrkavka, kterou se štěňata nakazí od matky ještě před porodem přes placentu. Po porodu dochází i k vylučování škrkavek mlékem matky. Dále hrozí nakažení tasemnicí, kterou se štěně nakazí pozřením blechy. Pravděpodobnost nakažení parazity v období po narození je u štěňat velmi vysoká, proto se u štěňat provádí odčervení automaticky. Silné a neléčené začervení může vést nejen k zažívacím problémům, ale i ke kašli, růstovým problémům, křečím až úhynu. Odčervení je důležité i z hlediska ochrany zdraví lidí, protože někteří parazité jsou přenosné i na člověka.
Toto byl jen relativně malý výčet možných psích zdravotních problémů. Chování psa vám vždy napoví, že něco není v pořádku – neváhejte a raději navštivte veterináře.
Zdroj : Miroslav Svoboda kolektiv – Nemoci psa a kočky (I. díl), 2. rozšířené vydání, 2008, ISBN 9788086542188
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi