Nostres.cz » Tipy a horoskop » Které příznaky onemocnění vašich psích mazlíčků byste neměli podceňovat

Které příznaky onemocnění vašich psích mazlíčků byste neměli podceňovat

pes, nemoc
Zdroj/foto: Depositphotos
Existují příznaky onemocnění vašeho pejska, které avizují nutnost návštěvy veterináře. Ať už je to například obtížné dýchání, tělesná teplota vyšší než 40°C nebo nižší než 37°C, závratě, nerovnováha a další. Něco si o nich řekneme.

Psi mohou (stejně jako lidé) trpět celou řadou lehčích nebo těžších onemocnění. Problém je, že nám to neřeknou, ale mnohdy nám to svým chováním naznačí. Jejich zdravotní problémy bychom neměli podceňovat a vždy je lepší se včas poradit s veterinárním lékařem. Některá onemocnění vám dnes přiblížíme.

ZÁNĚT UCHA

S bolavým uchem nejčastěji přichází kokrové a jiná plemena s velkými a povislými ušnicemi. Na záněty trpí také plemena s chlupatým zvukovodem – španělé, někteří teriéři a pudlové. Zánět je častý také u psů, kteří se rádi koupou. Nejčastěji se jedná o zánět vnějšího ucha, který v některých případech může přejít až na zánět středního a vnitřního ucha. Projevuje se drbáním, klepáním hlavy, nervozitou až podrážděním psa. Ucho a jeho okolí může být bolestivé na dotek. Často cítíme specifický zápach, někdy pozorujeme i hnisavý výtok. Při zánětu středního ucha se objevují i celkové příznaky – náklon hlavy, silná bolestivost a apatie.

veterina, pes
Zdroj/foto: Pixabay

BRACHYCEFALICKÝ SYNDROM

Označení brachycefalický se týká plemen jako například mops, bostonský teriér, shi-tzu, anglický buldok, francouzský buldoček a dalších, která mají zkrácený nos a stlačenou obličejovou část hlavy. Příznaky tohoto syndromu jsou nejčastěji hlasité a ztížené dýchání, namodralé zbarvení dásní a sliznic, zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem i v nepříliš teplém prostředí nebo výrazně zúžené nosní dírky. Dochází k přidušování zvířete, které je zpravidla léčitelné.

ZÁNĚT SPOJIVEK A ROHOVKOVÉ VŘEDY

Zánět spojivky je nejčastějším onemocněním oka. U psů je to zpravidla kvůli alergiím nebo poruchám slzného filmu a pokud přetrvává, lze léčit kapkami nebo mastmi. Rohovkový vřed je rána nebo poškození v povrchových tkáních oka. Vředy rohovky jsou obvykle bolestivé. U hlubokých nebo infikovaných vředů může být nezbytné agresivní lékařské nebo chirurgické ošetření, aby se oko a zrak zachránily.

ANÁLNÍ ŽLÁZKY

Takzvané sáňkování (ježdění po zadku) je nejčastější příznak u zvířat s ucpanými análními žlázkami. Když zvíře zasáňkuje jednou, nemusí to hned znamenat ucpání žlázek, ale při opakovaném sáňkování by mělo být zvíře vyšetřeno. Zvířata mají anální žlázky pro zachování pachové stopy a k sebeobraně – psi a kočky si při kontaktu navzájem očichávají oblast pod ocasem, kde cítí pach z análních žlázek. Tekutina také napomáhá zvlhčení stolice. Anální žlázky jsou jinak normálně vyprazdňovány během standardního vyprazdňování.

ZÁNĚT DĚLOHY

Zánět dělohy se nejčastěji vyskytuje několik týdnů po hárání u starších nekastrovaných fen. Děloha se naplní hnisem a infekce se může rozšířit dál do těla a způsobit až otravu krve. Zánět se může projevit jako abnormální výtok z vulvy, ztráta hmotnosti, apatie a někdy i zvětšení břišní dutiny. Léčba zánětu může být konzervativní pomocí léčiv nebo také chirurgická – záleží na závažnosti a průběhu nemoci. Prevencí je kastrace, která je doporučena u mladých samic pokud nejsou určeny k chovu.

veterina, pes
Zdroj/foto: Depositphotos

ZAČERVENÍ

Nejzásadnějším parazitem je škrkavka, kterou se štěňata nakazí od matky ještě před porodem přes placentu. Po porodu dochází i k vylučování škrkavek mlékem matky. Dále hrozí nakažení tasemnicí, kterou se štěně nakazí pozřením blechy. Pravděpodobnost nakažení parazity v období po narození je u štěňat velmi vysoká, proto se u štěňat provádí odčervení automaticky. Silné a neléčené začervení může vést nejen k zažívacím problémům, ale i ke kašli, růstovým problémům, křečím až úhynu. Odčervení je důležité i z hlediska ochrany zdraví lidí, protože někteří parazité jsou přenosné i na člověka.

Toto byl jen relativně malý výčet možných psích zdravotních problémů. Chování psa vám vždy napoví, že něco není v pořádku – neváhejte a raději navštivte veterináře.

Zdroj : Miroslav Svoboda kolektiv – Nemoci psa a kočky (I. díl), 2. rozšířené vydání, 2008, ISBN 9788086542188
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární vtipech a horoskopu

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v tipech a horoskopu