Egyptská mau je přímým potomkem posvátných koček, které byly drženy u dvora faraonů a je odvozována přímo od africké kočky plavé. Například egyptský bůh Ra býval zobrazován také v podobě tečkované kočky.
Kde se vzala, tu se vzala mau.
Pro Evropu „objevila“ tohle plemeno kněžna Natálie Trubecká při návštěvě egyptského velvyslanectví v Itálii. Byla natolik okouzlena, že si pořídila jinou stříbřitě tečkovanou krásku jménem Baba, kterou následně nakryli právě kocourem z velvyslanectví. A díky tomuto počinu kněžny Trubecké vznikla později první chovná stanice s názvem Fatima. Kočky z této stanice jsou označovány jako „klasická linie“ a Baba se stala první egyptskou mau – šampionkou krásy.
Genofond mau
U této kočky bylo velmi náročné udržet charakteristické vlastnosti plemene i znaky standardu. A to zpočátku pro velmi celosvětově omezený počet čistokrevných mau. Dovozy ze země původu sice rozšířily genetický fond, nicméně mau zůstává poměrně vzácnou kočkou. V dobrém slova smyslu za to mohou i chovatelé, kteří bojují proti narušení čistoty tohoto krásného plemene. V České republice existuje několik chovatelských stanic, které se chovu těchto koček věnují.
Osobnostní znaky mau
Tato kočka působí na první pohled poněkud plaše. Ve skutečnosti je společenská a přátelská a ve společnosti jiných koček bývá dominantní. Je to živé, temperamentní, elegantní a svalnaté stvoření. Na svého člověka je silně vázána – pouto, které vznikne, je trvalé. Mau je velmi empatická, pozná, když nemáte náladu a pomůže vám. Pokud se rozhodne, že potřebuje vaší pozornost, nenechá se odradit. Je to kočka střední velikosti a trojího druhu zabarvení – stříbřitou černě tečkovanou, bronzově tečkovanou a černě kouřovou. Typická je světle angreštová barva očí.
Pokud jsme vás navnadili, zasurfujte na internetu a najděte si nejbližší chovnou stanici – jak jsme uvedli, je jich málo, ale jsou. A ať se vašemu novému kočičímu příteli u vás líbí.
Zdroj: https://chs-kocek-s-pp-scarab-maus-cz.webnode.cz/
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi