Nostres.cz » Tipy a horoskop » Ideální čas změnit práci? Ano – možná to nadlouho ani lepší nebude

Ideální čas změnit práci? Ano – možná to nadlouho ani lepší nebude

pohovor, kancelář
Zdroj/foto: Depositphotos
Nejste spokojeni v zaměstnání nebo práci hledáte. Možná máte na dlouho ideální šanci na změnu. Počet obsazovaných pozic byl sice v prvním čtvrtletí letošního roku asi o čtvrtinu vyšší než v roce 2019 a volných míst je stále víc než aktivních uchazečů, ale to se může brzy změnit.

Právě prožíváme období, které by mohlo z hlediska zaměstnanosti vypadat výborně – skončila nám dvouletá covidová anabáze (alespoň zatím) a nabízených volných míst je víc než před zmíněnými dvěma roky. Firmy i agentury práce se mnohdy zoufale snaží najít zaměstnance. Z tohoto pohledu to nemá chybu. Může to mít ale háček. A tím je válka na Ukrajině. Máme tady čerstvou uprchlickou vlnu, která sice už někde plní chodby Úřadu práce, ale zatím je to z velké části jen nutná administrativa. Podle nás se to ale velmi pravděpodobně brzy změní, navíc těžko lze nyní předpokládat větší ekonomický růst. Pokud tedy chcete najít nové zaměstnání, pak není asi nač čekat. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Pojďme si projít několik důležitých bodů.

Chci si najít nebo změnit práci, ale …

  • Velmi záleží na tom, v jaké pozici se nyní nacházíte – pokud jste zaměstnán u agentury, je poměrně zaběhlá praxe (v případě snižování stavu) začít právě u agenturních zaměstnanců. Tady asi moc změnou neriskujete.
  • Důležité je také znění vaší smlouvy – jste-li zaměstnáni na dobu neurčitou, pak je pravděpodobné, že u nového zaměstnavatele se vám tohoto „malého privilegia“ nedostane. Ale někdy to prostě už déle nejde.
  • Jestliže patříte k zaměstnancům, kterým tzv. dochází smlouva, jste zaměstnáni krátkou dobu, či máte pocit, že jste z jakéhokoliv důvodu „ohrožený druh“, může být vaše rozhodování o to jednodušší.
  • Pokud si říkáte, že přece nepřijdete změnou zaměstnání o letní dovolenou a necháte tak vše až na srpen nebo září, koledujete si o problém. Co můžeš udělati hned … ale je to na vás.
pohovor, kancelář
Zdroj/foto: Depositphotos

Na co si dát pozor

  • Stěžejní je vaše prezentace. Napsání životopisu nebo motivačního dopisu nepodceňujte, na internetu najdete dostatek návodů co zvýraznit a co ne.
  • Nabídky si skutečně důkladně projděte. Z vlastní zkušenosti víme, že některé pozice jsou nabízeny jak přes agentury, tak i přímo zaměstnavatelem. Může se vám klidně stát, že váš (také) nově nastupující kolega je rovnou „kmenový“. Máte sice zpočátku stejné podmínky, ale to se může po zkušební době výrazně změnit.
  • Není agentura jako agentura. Setkali jsme se jak s naprosto dokonalým servisem, tak i s agenturou, kde byl problém i s obyčejným kontaktem v případě jakýchkoliv problémů – pomoci mohou i recenze, které opět najdete na internetu. Navíc i podmínky nástupu na tutéž pozici mohou být rozdílné.
  • Nebojte se výběrových řízení a případného neúspěchu, tak už to prostě chodí. Pesimismus je to nejhorší, co vás může potkat. S trochou nadsázky lze říci, že po desáté „výběrovce“ budete možná větší profesionál, než personalista před vámi.

Snad jsme vám pomohli naladit se na správnou notu. Ať už se budete držet současné práce „zuby nehty“, či právě sepisujete výpověď, přejeme vám hodně štěstí – vypadá to, že ho budeme možná všichni potřebovat.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR – jarní predikce vývoje ekonomiky, www.spcr.cz
Jobs.cz
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární vtipech a horoskopu

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v tipech a horoskopu