„Otoč se má milá dozadu, sedí tam papoušek kakadu“, zpívá Viktor Sodoma v hitu 70. let. Dnes zná tohoto opeřence díky nesčetnému množství zábavných videí asi každý. Ale málokdo si tohoto ptáka umí představit i jako domácího mazlíčka. Přitom opak je pravdou – tento papoušek díky projevům vaší lásky a náklonnosti přímo vzkvétá. Je hravý, milý, přítulný a svého majitele zbožňuje. Je velmi chytrý – jeho inteligence se přirovnává k tříletému dítěti.
Pro a proti
Kakadu je opravdu dlouhověký společník a je dost pravděpodobné, že vám bude dělat společnost po celý zbytek života. Miluje těsný fyzický kontakt se svým majitelem a je vám neustále nablízku. Závislejší snad mohou být jen některé druhy psů a koček. Díky vysoké inteligenci těchto opeřenců je můžete zabavit i jednoduchými dětskými hrami. Je velmi zručný, dokáže si kdeco otevřít a je také velmi zdatným imitátorem – zvuky, melodie i mluvené slovo mu nedělá problém – pokud ho rozmluvíte, naučí se mnoho slov. Většina kakaduů je chována v bytě či domě, avšak není problém je chovat celoročně venku, v tom případě ovšem potřebuje vytápěné zázemí.
Na druhou stranu není kakadu úplně pro každého. Potřebuje důslednou výchovu a pokud se mu nemůžeme věnovat, pak mu pořiďte kamaráda nebo kamarádku. Pokud něco chce, umí to dát hlasitě najevo, takže chov v paneláku nemusí být nejvhodnější. Chov také není úplně nejlevnější – klec, krmivo, veterinární péče něco stojí, není to jako sypat ptáčkům v zimě. Takže chce to pořádně promyslet, prostudovat, prodiskutovat.
Pokud jste došli k názoru, že kakadu by byl asi nad vaše síly nevadí, zkuste něco menšího a méně náročného. S takovým křečkem taky může být docela legrace …
Zdroj: Jan Vašut/Fritz W. Köhler, KAKADUS, 2001, ISBN: 80-7236-162-7
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi