Nostres.cz » Psychologie » Víte kdo je „Žvanil, Pižmoň, Hujer, Vlezloň, Všeználek, Mimoň? A trpaslíci to nejsou

Víte kdo je „Žvanil, Pižmoň, Hujer, Vlezloň, Všeználek, Mimoň? A trpaslíci to nejsou

žena, údiv
Zdroj/foto: Depositphotos
Stresují vás kolegové na pracovišti nebo vy je? Podívejme se spolu na 6 základních typů zaměstnanců, kteří dokáží ostatním "pít krev". Možná někoho z nich poznáte a možná se vám také podaří lépe zvládat napjaté ovzduší v kanceláři nebo dílně.

Žvanil – moc mluví

Žvanil neustále zahlcuje své okolí svými osobními příběhy a názory. Zpravidla mu vůbec nevadí, že ho nikdo neposlouchá a pokud to náhodou zjistí, je dokonce ochoten nastrčit svůj obličej před ten váš, čímž si pozornost zaručeně vynutí (kromě toho bezpečně zjistíte, co měl k snídani). V případě, že se konverzace podle jeho gusta nedaří, začne hlasitě telefonovat, čímž si vytvoří „oslí můstek“ k budoucím tématům. Jediná možnost, jak se ho dlouhodobě zbavit bez větších následků, je při debatě předstírat nižší intelekt. Žvanil nabude dojmu, že je pod jeho úroveň s vámi diskutovat.

Pižmoň – vydává odér

Pižmoň je jedna z nejhorších variant, která vás na pracovišti může potkat. V tom (o něco) lepším případě se jedná o člověka, který z jakéhokoliv důvodu používá deodoranty v neuvěřitelném množství či objemu. V horším případě má dotyčný osobní problém s hygienou a snaží se s ní bojovat, seč mu síly stačí. Často si tuto svoji libůstku zdůvodňuje různými články z lékařského prostředí, že mytí je vlastně zdraví škodlivé. Pižmoňovi jen těžko můžete přímo říct, že příliš voní nebo páchne. Nejlepší bude zavést na toto téma opatrný rozhovor s jiným kolegou tak, aby vás slyšel.

Hujer – informátor

Jistě ze svých zkušeností víte, že mnoho zaměstnanců je na donašeče vysazena. Jenže hlásit se „TO“ občas musí. Upozornit nadřízeného na závažnější problémy je potřeba, záleží na tom, jak se to provede a čeho chcete dosáhnout. Hujer se v pravém slova smyslu vplíží do kanceláře vedoucího a zaručeně informuje i o tom co neví. Pokud nechcete mít jeho cejch, pak můžete problém nadhodit vedoucímu přede všemi – budete sice i tak vypadat podlézavě, ale Hujerem nebudete.

kancelář, souhlas, přísaha
Zdroj/foto: Depositphotos

Vlezloň – nerespektuje soukromí

Vlezloň je člověk, který má problém s nastavením mantinelů. Bez problémů (a dovolení) si půjčuje věci z vašeho stolu aniž by je tam vracel, věšák pro všechny obsadí bez skrupulí svými svršky, v kuchyňce si vezme váš hrneček a ani ho nenapadne, že by ho mohl po použití alespoň umýt. Mívá také problém se společně dohodnutými pravidly. Na tohoto člověka může platit jen společný nátlak všech dotčených. A pokud to nepomůže, pak je možné zkusit na „vyléčení“ nějaký lehčí kanadský žertík.

Všeználek – vytahuje se

Všeználek dává intenzivně a neustále najevo svoji neomylnost. Vše zvládne, vše ví a všude byl. Nedá se od něj očekávat, že by vás v čemkoliv podpořil, naopak si z ledovým klidem přisvojí vaše nápady. Všeználek se těžko poráží a z případného nezdaru se rychle oklepe. Nejlepší je rychle využít nějakého jeho omylu a nechat ho v něm pořádně „vykoupat“. Do budoucna tím získáte páku, jak ho spolehlivě usadit.

Mimoň – stojí mimo

Mimoň stojí vždy mimo kolektiv. Odmítá nabídky na společný oběd nebo akci, kromě práce nechce mít s ostatními nic společného. Nepodílí se na společném nákupu kávy nebo pořadníku na dovolenou. Mimoň je jediným typem zaměstnance, který by měl pracovat sám na samostatných úkolech, protože kolektiv s ním jinak nic nezmůže.

Ať už to máte na pracovišti jakékoliv, je třeba si uvědomit, že mezilidské vztahy jsou velmi komplikované. Na pracovišti je empatie možná tím nejdůležitějším stavebním kamenem. Mějte se hezky a ať vám to „odsejpá“.

Zdroj: Jan Urban, Přestaňte se v práci stresovat (2016), ISBN978-80-247-5820-6
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v psychologii

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v psychologii