Nostres.cz » Psychologie » Jste medvěd, lev, vlk nebo delfín? Zjistěte své spánkové zvíře a podívejte se, jaký denní režim je pro vás optimální.

Jste medvěd, lev, vlk nebo delfín? Zjistěte své spánkové zvíře a podívejte se, jaký denní režim je pro vás optimální.

sova
Zdroj/foto:Pixabay
Už vám někdy někdo řekl, že spíte jako medvěd? Možná se nemýlil! Podle specialisty na spánek doktora Michaela Breuse lze vaše každodenní rutiny rozdělit na čtyři typy podle zvířat, kdy každé z nich představuje váš chronotyp. Jedná se o jedinečný biologický rytmus, který reguluje, kdy jste nejproduktivnější, nebo kdy naopak potřebujete spánek.

MEDVĚD – MILOVNÍK SPÁNKU

Lidé s chronotypem medvěda budou chtít spát celých osm hodin, aby se vůbec mohli přes den hýbat. Rádi si zdřímnou a také patří mezi pravidelné odkladače budíků. Tento chronotyp je stejně jako medvědi ve volné přírodě nejaktivnější ve dne a v noci spí. Optimální doba spánku pro medvědy je mezi sedmi až osmi hodinami, může to být ale klidně i více. Dobrou zprávou je, že medvědi těží i z dvacetiminutového spánku odpoledne. Pokud jde o jídlo, medvědi svačí průběžně po celý den a často mají průměrné až vysoké BMI. Pokud patříte mezi medvědy, doktor Breus radí, abyste pokud možno vstávali v 7 hodin ráno, užili si pár hodin pro sebe před prací, cvičili večer před večeří a chodili spát kolem 23:00.

medvěd
Zdroj/foto: Pixabay

LEV – RANNÍ LVÍČE

Lvi jsou motivovaní a brzy vstávající ranní tvorové. Tento chronotyp se probouzí plný energie při prvních slunečních paprscích a hned po ránu má chuť k jídlu. Nejlepší čas na produktivitu pro lvy je v časných ranních hodinách, protože k pozdnímu odpoledni se obvykle cítí unavení. Podle doktora Breuse jsou lvi dobrými generálními řediteli a vedoucími podniků. Lvi by měli cvičit v podvečer před večeří a jít kolem 22:30 do svých postelí, aby si udrželi nejlepší úroveň produktivity.

lev
Zdroj/foto: Pixabay

VLK – NOČNÍ LOVEC

Stereotypem vlka ve volné přírodě je nebojácný tvor, který neustále loví kořist. Loví společně ve smečkách. Jako chronotyp jsou vlci nejživější v noci, aniž by cítili potřebu jít spát, ačkoliv už je půlnoc. Vlci nejsou obvykle horliví jedlíci, když se ráno probudí, nejraději by zase spali. Po setmění však mají obrovskou chuť k jídlu. Doktor Breus říká, že vlci se řídí intuicí, jsou kreativní a emocionální. Vynikají v oblasti umění, medicíny nebo technologií. Doporučuje, aby si lidé vlčího chronotypu nastavili dva budíky na ráno, dokončili svou práci nejpozději do 18:00 hodin a měli pozdější večeři. Vlci sice s úderem půlnoci do postele nezalezou, ale přesto by se měli pokusit ponocování neprotahovat.

vlk
Zdroj/foto: Pixabay

Delfín – bojovník se spánkem

Chronotyp delfína bojuje nejen s usínáním, ale také s lehkým spánkem. Pokud jste se v chronotypu delfína našli, pak víte, že vstávání není žádný med. Vyplatí se, když náročné úkoly zvládnete splnit před polednem a v odpoledních hodinách se budete věnovat lehčí práci.
Do postele ulehejte okolo půlnoci. Samozřejmě, nic nebrání tomu, jít spát dříve, avšak je pravděpodobné, že nedokážete usnout. Zhruba 10 % populace se vyznačuje chronotypem delfína. Povětšinou jde o velmi inteligentní a kreativní lidi. Na druhou stranu je důležité dodat, že delfíni jsou zmatkáři, kteří občas jednají pomateně.

delfín
Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Redakce NOSTRES

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v psychologii

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v psychologii