Nostres.cz » Psychologie » Bouřlivá a barvitá erotika ve snu rozhodně není škodlivá …

Bouřlivá a barvitá erotika ve snu rozhodně není škodlivá …

sen
Zdroj/foto:depositphotos
Erotické sny mívají zpravidla lidé nespokojení se svým sexuálním životem. Alespoň to tvrdí některé odborné studie. Sexuologové ale zároveň upozorňují, že do těchto studií nebyl zpravidla zahrnut potřebný počet osob.

Náš mozek je v určitých fázích spánku velmi aktivní, jsou to zpravidla úseky, ve kterých sníme. Pokud to bývají sny erotické, pak jsou doprovázeny fyzickými reakcemi – u mužů dochází ke ztopoření penisu a někdy i k výronu semene, u žen pak k zvětšení cévek v okolí klitorisu. Tyto tělesné reakce si samozřejmě neuvědomujeme, pokud se tedy neprobudíme. A i tak je v tomto případě mužské vzrušení mnohem prokazatelnější.

erotika
Zdroj/foto: Depositphotos

U mužů se noční spánková erekce využívá k zjištění erektilní dysfunkce – neschopnosti dosáhnout ztopoření penisu. Používá se k tomu speciální děrovaný papírek, který se navleče na penis před spaním. Dojde-li v noci ke ztopoření, papírek se přetrhne a tím se prokáže schopnost erekce. Pokud má tedy muž v této oblasti problém, bude se jednat pravděpodobně pouze o psychický blok.

erotika
Zdroj/foto: Depositphotos

U žen se tyto spánkové projevy prokazují samozřejmě mnohem hůře – prokrvení kolem poštěváčku se nedá s mužskou erekcí srovnávat.

erotika
Zdroj/foto: Depositphotos

Jak jsme již zmínili, obě skupiny si tyto fyzické reakce neuvědomují, ovšem u samotných snů tomu bývá naopak. Lidé si často tyto sny po probuzení alespoň částečně pamatují. Především ty, které jsou velmi barvité, neobvyklé nebo výstřední. Mohou to být sny o lesbických či homosexuálních praktikách, sadomasochistických projevech nebo skupinovém sexu. Podle sexuologů trpí navíc některé ženy studem a nejistotou, protože se jim zdává o sexu s neznámým mužem, ke kterému jsou přinuceny násilím, a přesto mají ve snu pocit vzrušení. Nutno podotknout, že se většinou nejedná o žádné extrémní násilí.

erotika
Zdroj/foto: Depositphotos

Vedle erotických snů a jejich projevů zmiňují sexuologové ještě jednu spánkovou poruchu – tzv. parasomnii. Problém bývá v tom, že na rozdíl od snů si ji dotyční (jak ženy, tak muži) nepamatují. Člověk může v rozespalosti například souložit nebo masturbovat a vůbec si to neuvědomuje. Tyto situace pak mohou končit konfliktem mezi partnery. V extrémním případě by totiž mohla žena podat na partnera trestní oznámení ze znásilnění, protože s ní souložil bez jejího vědomí a souhlasu. Ale to už je na jiné povídání …

metoo
Zdroj/foto: Pixabay

Autor: Alexandra Koval

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v psychologii

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v psychologii