Nostres.cz » Psychologie » 2. březen – Mezinárodní den zásnub

2. březen – Mezinárodní den zásnub

zásnuby, pár
Zdroj/foto:Depositphotos
Možná jste to ani nevěděli, ale 2. březen je ustanoven jako Mezinárodní den zásnub. Víte, jak mají správné zásnuby vypadat? Prozradíme vám to.

Zásnuby bývají prvním předělem na cestě k společnému životu. Někdo to pojme velmi vážně v duchu tradic, někdo spíš vlažně, aby se neřeklo, že nic nebylo a někdo se (z různých důvodů) k zásnubám vůbec nedostane – příroda je prostě příroda a někdy neposkytne dostatek času na nějaké ceremoniály. A pozdější zásnuby s dvěma dětmi za zády trochu postrádají ten pravý smysl. Ale vraťme se na začátek. Především muži by si měli uvědomit, že mají zpravidla jen jednu šanci žádat o ruku. Říká se sice něco o trpělivosti a růžích, ale zkoušet to pořád dokola vaši šanci určitě nezvýší.

A teď pravidla :

 1. Muž požádá ženu o ruku a po jejím souhlasu jí navlékne zásnubní prsten. I muž může nosit prsten již před svatbou, ale ten snoubenky by měl být bohatší a ozdobený drahým kamenem.
 2. Své zasnoubení oznamte jako první své rodině. První by o zasnoubení měli vědět rodiče snoubenky a pak rodiče snoubence.
 3. Maminka nevěsty by na oslavě měla dostat kytici od ženicha v tlumených barvách. Dostane ji jako první. Kytku musí dostat i nevěsta, která ji dostane jako druhá.
 4. Na oslavu je vhodné přijít ve správném oblečení Pro ženy se hodí odpolední kostýmek nebo koktejlové šatičky. Muž zvolí sako, elegantní košili a vhodné kalhoty.
 5. Oba snoubenci by měli být připraveni na různé otázky od rodičů. Otázky se odvíjí od toho, jak moc se s rodiči svého protějšku znáte.
 6. Pokud nebudete dělat oslavu rovnou pro obě rodiny, měli by se před svatbou všichni dohromady sejít a seznámit se. Často je také potřeba domluvit ještě nějaké detaily.
 7. Kdyby se z nějakého důvodu snoubenci rozešli ještě před svatbou, velí nepsaná etiketa snoubence vrátit prsten, protože měl být symbolem nového společného života.
oslava, přípitek
Zdroj/foto:Depositphotos

A ještě pár zajímavostí:

 • Zásnuby už dnes zpravidla nejsou tak velkolepou událostí jako tomu bylo dřív, jejich obliba ale v posledních letech opět stoupá.
 • Svatba by se sice tradičně měla konat do roku, ale dnes se tato doba už nepovažuje za až tak zavazující. Mnozí snoubenci tak dávají prostě jen najevo, že se svatbou v budoucnu počítají.
 • nejstarší dochovaný záznam o darování prstenu pochází ze starověkého Egypta někdy kolem 4800 let před Kristem.
 • Na začátku 20. století obchodník s diamanty DeBeers začal všechny přesvědčovat, že jen diamant je vhodný kámen, který symbolizuje pravou lásku k ženě.
 • Zásnubní prsten se nejčastěji nosí na levé ruce. Ve středověku lidé věřili, že čtvrtým prstem prochází vena amoris (žíla lásky). Podle pověry existuje přímé spojení mezi prsteníkem a srdcem. Proto bude prstýnek stále blízko k srdci.
 • Zlatý prstýnek s diamantem daroval své snoubence Marii Burgundské jako první rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský v roce 1477.
prsten
Zdroj/foto:Depositphotos

My s Dalimilou jsme to měli jednoduché. Nebyl čas ptát se kdo je kdo – příroda je prostě někdy skutečně rychlá a svatební šaty jsou menší a menší. A jak jste na tom byli vy? Nebo to máte ještě před sebou? Tak hodně štěstí.

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v psychologii

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v psychologii