Nostres.cz » Domov a cesty » Vzhůru na kola! Od Štramberské Trúby přes Babiččino údolí až do Chomutova

Vzhůru na kola! Od Štramberské Trúby přes Babiččino údolí až do Chomutova

Cyklistika, levandule
Zdroj/foto: Pixabay
Přinášíme další typy na cyklovýlety a trasy od východu na západ republiky. A na dalších už pracujeme - můžete se těšit. Vzhůru na kola!

Ze Štramberské Trúby do Kopřivnice a Nového Jičína

kola
Zdroj/foto: Pixabay

Trasa začíná ve Štramberku – městečku pověstném svojí Trúbou, dřevěnými roubenými domy a muzeem světoznámého malíře pravěku Zdeňka Buriana. Po trase 502B (jeden z Radegastových okruhů) dojedete do Kopřivnice s věhlasným muzeem automobilů. Napojíte se na trasu 6039 a rovinatou krajinou dojedete do města Příbor, jehož centrum je městskou památkovou rezervací. Vaše cesta bude pokračovat trasou 6039 do Studénky s dalším muzeem, tentokrát s osobními, nákladními i motorovými vagóny. A pak vás čeká přírodní rezervace Bartošovický luh s rybníky a mlýnem (6011 s napojením na Greenway Krakow-Morava-Vídeň). Projedete Kunínem, kde můžete navštívit zámek a po trase 6175 dojedete do cíle – Nového Jičína.

Ze Štramberské Trúby do Kopřivnice a Nového Jičína – délka 46km, převýšení +179m /-306m

Kolem Luhačovic s koupáním

fontána, luhačovice
Zdroj/foto: Depositphotos – Luhačovice

Začínáme v Luhačovicích, lázních údajně (podle většiny hostů) srovnatelných z Karlovými Vary nebo Mariánskými Lázněmi. Čeká vás stoupání do Řetěchova po trase 5056 a pak pohodovou jízdou krajinou Bílých Karpat k přehradní nádrži Luhačovice – správně je to podle katastru přehrada Pozlovice. Poklidnou cestou se vracíte Jurkovičovou alejí (5238) na hlavní kolonádu. Můžete si samozřejmě cyklovýlet prodloužit některou navazující trasou kolem Luhačovic.

Kolem Luhačovic s koupáním -délka 12km, převýšení +232m /-232m

Kolem Babiččina údolí

řeka, splav viktorčin splav
Zdroj/foto: Depositphotos – Viktorčin splav

Tento kratší výlet je doslova koncentrací podívané. Začínáme v Červeném Kostelci po trase 4018 a po prvních 5 kilometrech dorazíme ke zřícenině hradu Vízmburk. Díky místním nadšencům si můžete vyzkoušet střelbu z kuše, luku, obléct kroužkovou košili a chopit se meče. Na stejné cyklotrase narazíte dále na Končinský a Stolinský vodopád. Dalším zastavením může být zřícenina hradu Rýzmburk a nedaleká rozhledna Žernov. Pokračujete kolem Starého Bělidla k Viktorčinu splavu – stále po trase 4018. Jistě neminete zámek Ratibořice a to už vás pomalu čeká cíl v České Skalici.

Kolem Babiččina údolí – délka 23km, převýšení +217m /-343m

Křivoklátskem – biosférickou rezervací UNESCO

Křivoklát, hrad
Zdroj/foto: Pixabay – Křivoklát

Jedná se o náročnější trasu, která se vám však bohatě odmění. Vyjedete z Rakovníku po trase 0102 a první zastávkou může být Lužná s muzeem amerických veteránů JK Classics. Pokračujete do Nového Strašecí kolem rozhledny na Mackově hoře a dále údolím Klíčavy (0103, 0048) ke Křivoklátu. Hrad a okolí je oblíbeným místem konání koncertů, divadla, filmového festivalu a dokonce zážitkové hry Kellyho žalář. Další atrakcí je vyhlídka Paraplíčko. Po hranici CHKO Křivoklátsko se vracíte po Greenway Berounka – Střela zpět do Rakovníku.

Křivoklátskem – biosférickou rezervací UNESCO – délka 54km, převýšení +549m /-549m

Bezručovým údolím do Chomutova

chomutov, náměstí
Zdroj/foto: Pixabay – Chomutov

Tento pohodový cyklovýlet si užijí hlavně děti. Začneme netradičně vlakem – z nádraží v Chomutově do Nové vsi u Křimova. Pozor, vlak jezdí jen o víkendech a svátcích od května do září. Pak už hurá na kolo. Čeká nás jediné stoupání (převýšení 86m) do Hory Svatého Šebestiána. Poté se napojíte na cyklotrasu (3079) vedoucí nádherným Bezručovým údolím podél říčky Chomutovky. Na cestě minete dva vodopády, dále První i Druhý Dolský mlýn (napojení na 3078) a dojedete k Hamerskému rybníku. A to už jste na okraji Chomutova, kde jistě navštívíte místní Zoopark Chomutov – zoo, safari, skanzen nebo lanové centrum.

Bezručovým údolím do Chomutova – délka 20km, převýšení +86m /-505m

Doufáme, že vás naše dnešní ochutnávka navnadila, protože pro vás chystáme další várku typů pro výlety na kole. Tak šlápněte do pedálu.

Zdroj: www.mapy.cz, www. kudyznudy.cz

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách