Nostres.cz » Domov a cesty » Nová elektrická Škoda bude levnější než současná benzínová Octavia. A možná se bude jmenovat Elroq. Berete?

Nová elektrická Škoda bude levnější než současná benzínová Octavia. A možná se bude jmenovat Elroq. Berete?

auto, design, future
Zdroj/foto: Depositphotos - ilustrační foto
Tři úplně nové, plně elektrické vozy, zásadní změna designu a ceny začínající na úrovni (nebo pod ní) základních modelů Octavií. To je současná filozofie škodovky.

Vypadá to, že v letošním roce dojde k průlomové změně ve výrobě, designu a filozofii ve Škodě Auto. „Jedná se o největší změnu od doby, kdy se Škoda stala součástí koncernu Volkswagen,“ říká člen představenstva Martin Jahn. A Thomas Schäfer, ředitel Volkswagenu, dodává: „A můžu vás ujistit, že jak pro zákazníky, tak pro konkurenci to bude moment velkého překvapení.“
(Zdroj: tn.nova.cz/auto/clanek/457597-skodovka-chysta-obri-zmenu-jeste-letos-zasadne-zmeni-design-novych-aut)

Tempus flendi et tempus ridenti – „Čas plakat i čas se smát“

Staří latiníci nemohli tušit, jak se tato věta bude pro naše téma hodit. Ano, někteří se radují, někteří pláčou. Přiznávám se, že patřím k druhé skupině. Ne, že by mi vadil pokrok, ale zkrátka pro mě auto znamená vůni benzínu, tři pedály na podlaze a „šalt“ páka po pravém boku (Angličanům se omlouvám). Ale chápu, že něco se změnit musí. Co se týká elektromobility, tak máme publikum hezky rozdělené. Jako v té písničce, kdy jedni volají „sláva, sláva“ a druzí „hanba, hanba“. A obě strany mají logické argumenty. V této chvíli s tím asi nic moc neuděláme, tak se aspoň podíváme, co nám nabízí „naše“ Škoda Auto.

Modern Solid

auto, future
Zdroj/foto: Pixabay – ilustrační foto

Tak se jmenuje nový styl, kterým chce Škoda bodovat. Nová elektroauta by měla pokrýt celou modelovou řadu a nejdříve by měl k dispozici nástupce Fabie – nový Elroq. Podle všeho půjde o menší crossover (skutečný vzhled vozu hned tak znám nebude) postavený na současné platformě MEB s poháněnou zadní nápravou, lithio-železofosfátovou baterií, dojezdem do 400km a cenou začínající na půl milionu korun. Je to tedy o něco málo méně, než cena současné nejlevnější benzínové Octavie (519000,-Kč). Elroq (pokud se automobilka skutečně rozhodne ten název použít) by měl být k mání do tří let a měl by se, podobně jako jeho „bratr“ od Seatu, vyrábět ve Španělsku. A máme tu dilema. Pokud patříme ke skupině lidí, kteří uvažují o koupi nového vozu v příštích pěti letech, pak jaké auto si pořídíme – se spalovacím nebo elektromotorem? Dnes jezdí po českých silnicích zhruba 6,3 milionů osobních aut (dodávám, že průměrné stáří je skoro 16 let) a v tomto desetiletí si spalovací motory stále zachovají převahu. Ale je tu riziko možných ekologických daní nebo zákazu vjezdu do určitých lokalit. Navíc si myslím, že se bude zcela měnit i struktura a způsob dopravy obecně – nezdá se mi reálné, že se jen vymění kus za kus a bude tu jezdit šest miliónů aut s elektromotorem. Nejlepší bude asi nikam nespěchat a ty 2 – 3 roky počkat. Uvidíme.

elektroauto
Zdroj/foto: Pixabay – ilustrační foto

Až se vychytají mouchy …

Tak to může trvat ještě relativně dlouho. Možná budou potřebné nové zákony – například povinná výstavba dostatečného množství dobíjecích stanic pro některé subjekty. Ale je tady jeden nový aspekt, který elektromobilitě nahrává – válka na Ukrajině a závislost na dovozu strategických surovin, jako je ropa. Jsme sice země „medem a strdím oplývající“, ale to nejsou zrovna ideální suroviny pro 21. století. Ale vlastní elektřinu si vyrobit umíme. Pro začátek aspoň něco. Tedy pokud ji nebudeme vyrábět převážně v plynových elektrárnách.

Na závěr si dáme ještě trochu latiny: „Tempus fugit“ – čas běží, letí nebo také utíká. Kde jsou ty časy, kdy do „povinné“ výbavy škodovek patřily dámské silonky. Co kdyby se náhodou přetrhnul řemen …

Zdroj: https://tn.nova.cz/auto/clanek/461733-podoba-nove-skodovky-odhalena-bude-levna-mala-a-elektricka
https://www.auto.cz/skoda-vw-a-cupra-poodhaluji-sve-mestske-elektromobily-dorazi-v-roce-2025-143819

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách