Nostres.cz » Domov a cesty » Něvská maškaráda, to je společenská a bezproblémová kočka pro váš domov

Něvská maškaráda, to je společenská a bezproblémová kočka pro váš domov

kočka, sibiřská kočka
Zdroj/foto: Pixabay - sibiřská kočka (něvská maškaráda)
Něvská maškaráda je výjimečná kočičí krasavice, která se výborně sžívá s dětmi, jinými kočkami nebo psy a je identickým dvojčetem kočky sibiřské.

Něvská maškaráda a sibiřská kočka

Něvská maškaráda a kočka sibiřská jsou v podstatě totéž, ale k tomu se dostaneme později. Toto plemeno je ve své moderní podobě velmi mladé, v Evropě se rozšířilo po roce 1987 a o jedenáct let později bylo uznáno federací FIFe. Název není zcela přesný, protože tato kočka vůbec ze Sibiře nepochází. Naopak byla na Sibiř vyvezena z okolí St. Petěrburgu a ve své původní domovině byla vyšlechtěna z polodivokých koček.

Rovnováha a vyváženost

Celková stavba těla je taková, aby kočka byla schopna přežít nástrahy na ruském venkově. Sibiřky jsou středně velké, robustní, obratné a zdravé kočky. Základním znakem jejich krásy je naprostá vyváženost všech proporcí. Nemají žádný zvláštní znak a nejpodobnější jsou pravděpodobně kočce divoké. Kocouři váží v průměru 6 – 7kg, kočičky 4 – 5kg. Co se týká barevné palety, tak ta je skutečně pestrá. Zpočátku šlechtění totiž nebyla barva prvořadá, Takže zakázané (z pohledu čistoty plemene) jsou pouze odstíny čokoládové a skořicové a jejich světlejší varianty.

kočka, něvská maškaráda
Zdroj/foto: Pixabay – něvská maškaráda

Něvská maškaráda

Jak jsme slíbili v úvodu vysvětlíme to dvojí pojmenování. Něvská maškaráda je sibiřská kočka s akromelanickými znaky zbarvení. Takovéto zbarvení způsobuje gen, který barvu vytlačuje do koncových částí těla. Laik si tedy teoreticky může takto zbarvenou sibiřskou kočku splést s plemenem ragdoll, nicméně „něvky“ se odlišují jak v povaze, tvarem těla i kvalitou srsti. Něvky sice federace FIFe uznává jako sesterské plemeno, nicméně drtivá většina felinologických organizací je vede jen jako barevnou variantu kočky sibiřské.

Povaha a zdraví

Povaha sibiřských koček je univerzální, jsou společenské, dobře se sžívají s dětmi, jinými kočkami i psy. Domácí návštěvy berou jako vítané zpestření, své vztahové osobě dávají náklonnost na vědomí velmi intenzivně. Mají sice přírodní vzhled, ale mohou být chovány trvale v bytě, úzký kontakt s rodinou je pro ně ovšem nezbytný. Jejich zdraví je obvykle velmi dobré, k veterináři se s nimi chodí hlavně na očkování. Díky poctivému šlechtění se velmi výjimečně lze setkat s PKD (polycystické onemocnění ledvin), případně s HCM (hypertrofická kardiomyopatie). V každém případě tyto nemoci nedosahují razanci jako u jiných plemen a sibiřská kočka patří ke zdravým plemenům.
Takže pokud máte vybráno stačí si najít některou s chovatelských stanic u nás a můžete se těšit na dlouhé kočičí přátelství.

Zdroj: https://ukocouradoma.cz/encyklopedie-kocicich-plemen/
Naše kočky 6-2020, vydavatelství Minerva CZ, ISSN 1211-6270

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách