Nostres.cz » Domov a cesty » Kočka Creme Puff se dožila 38 let. Nevěříte? Věřte. A prozradíme i další kočičí zajímavosti

Kočka Creme Puff se dožila 38 let. Nevěříte? Věřte. A prozradíme i další kočičí zajímavosti

kočka
Zdroj/foto: Depositphotos
Víte kdy se černá kočka stala symbolem ďábla, proč dopadne vždy na tlapky nebo jak se vlastně kočka potí? Tyto a další zajímavosti naleznete v našem příspěvku.

Kočky jsou v celosvětovém měřítku nejoblíbenějšími domácími zvířaty – počet psů převyšují asi trojnásobně. Proto jsou také oblíbeným tématem různých studií, diskusí a polemik. My se dnes nebudeme zabývat odbornými tématy, ale odlehčenou formou vám nabídneme řadu kočičích zajímavostí i faktů.

Kočičí zajímavosti …

 • Nejstarší kočkou na světě byla Creme Puff, která se dožila neuvěřitelných 38 let (narodila se 3. 8. 1967 a zemřela 6. 8. 2005). Dlouhověkost se jí prý podařilo (mimo jiné) dosáhnout díky specifické dietě, která spočívala v konzumaci slaniny, vajíček, brokolice, chřestu a kávy se šlehačkou.
 • Nejtěžší kočkou byl Himmy z Austrálie, který vážil 21 kg a dožil se 10 let.
 • Kolem roku 3000 př. n. l. se kočka stala významnou součástí života v Egyptě, dokladem jsou obrazy koček na stěnách hrobek, sošky koček a jejich mumie.
 • Ve 13. století se černá kočka stala symbolem ďábla – papež Řehoř IX. vyhlásil černé kočky za ďábelská stvoření, která chovají pouze kacíři a čarodějnice. Na konci 15. století papež Inocenc VIII. přikázal, aby byla společně s čarodějnicí upálena i její kočka. Pronásledování koček bylo na vrcholu v 16.–17. století, kdy byly kočky věšeny, přibíjeny na vrata nebo upalovány v koších (zvláště ve Francii a dnešní Belgii).
 • Obyčejná domácí kočka je rychlejší než Usain Bolt. Dokáže vyvinout rychlost až 48km/h.
kočky, zvířata
Zdroj/foto: Pixabay

… a kočičí fakta

 • Základními barvami srsti kočky domácí jsou černá, červená, čokoládová a skořicová, ředěním těchto barev vzniká modrá, želvovinová, lila a plavá. Bílá se za základní barvu nepovažuje, jde o nedostatek pigmentu.
 • Dospělá kočka má cca 240 kostí a 500 svalů – velice pružná páteř z volně spojených obratlů jí umožňuje ohnutí těla prakticky o 180 stupňů.
 • Kočka má v uchu tzv. statokinetický receptor, který dává mozku informace o poloze jejího těla. Proto kočka dokáže při pádu ze značné výšky většinou dopadnout na tlapky.
 • Kočičí mozek je z 90 % stejný jako lidský, mozek kočky je tedy víc podobný našemu než mozku psa.
 • Chuť je nejméně vyvinutým kočičím smyslem. Kočky nemají receptory pro sladkou chuť a tudíž ji nedokáží vnímat.
 • Alergie na kočky nesouvisí s jejich chlupy, ale s bílkovinou obsaženou v jejích slinách.
 • Kočky se také potí, k pocení dochází především na čtyřech drobných místech jejího těla – na čumáku, konečníku, polštářcích tlapek a samozřejmě na strucích, kterým řada majitelů říká prostě cecíky. Nejsnáze můžete pocení své kočky pozorovat právě na vlhkém čumáku, případně na packách, které mohou na stole či podlaze zanechávat vlhké stopy. 
 • Koťata se rodí slepá, hluchá a osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 57–114 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky.
 • Dvanáct týdnů je u ušlechtilých plemen koček doporučený věk odběru koťat a jejich prodeji novému majiteli. V tomto věku jsou koťata velmi hravá a učí se sociálnímu chování.
 • Do dvou měsíců po kastraci je kocour ještě schopen zplodit potomstvo, protože při kastraci nedojde k odstranění všech spermií z vývodných pohlavních cest.

Tak co? Líbilo? Už je nějaké to kotě v hledáčku? My (autoři – Albín s Dalimilou) se nemůžeme rozhodnout mezi mainskou mývalí a ragdolem. Tak se mějte hezky a příště zase třeba o psech.

Zdroj: PINTERA Albert, Kočky, kocouři a koťata, ISBN: 80-208-0060-3
ŘÍHOVÁ Marie. Kočky. Praha: Aventinum, 1998. ISBN 80-7151-058-0.
POLLARD Michael. Encyklopedie koček. Překlad Romana Anděrová. [s.l.]: Slovart, 2004. ISBN 80-7209-552-8.
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách