Nostres.cz » Domov a cesty » Ideální trasa do Chorvatska – 42 Kč/l, bez dálniční známky ve Slovinsku a bez kolon

Ideální trasa do Chorvatska – 42 Kč/l, bez dálniční známky ve Slovinsku a bez kolon

Split, moře, Chorvatsko
Zdroj/foto: Pixabay - Split
Již brzy vypukne letní "stěhování národů" na jih. Máme pro vás horký tip na bezproblémovou trasu do Chorvatska. Ušetříte na palivu i dálniční známce. A máme to vyzkoušené.

Desetitisíce Čechů se letos vydá na dovolenou do Chorvatska. Vyjíždějí z různých míst naší republiky do různých destinací a podle toho volí svoji trasu. Asi neexistuje 100% univerzální návod na nejlepší cestu pro každého. Chtěli bychom se s vámi podělit o jednu z možných alternativ, která je (podle nás) ideální pro cestu kamkoliv od Istrie na jih a ani pro Istrii samotnou není rozhodně k zahození. Pro lepší přehlednost jsme zvolili start z Brna z dojezdem do Splitu (cca 930km).

Trasa přes Rakousko a Slovinsko je fajn, ale …

kolona, auto
Zdroj/foto: Pixabay

Samozřejmě, mnoho řidičů nedá dopustit na cestu přes Rakousko a Slovinsko. V každém případě je to teoreticky nejrychlejší a nejkratší trasa. Teoreticky. Je to totiž trasa, kde je poměrně vysoká pravděpodobnost kolon, takže pokud se v nějaké ocitnete, tak se časová výhoda umazává. Ale pokud se vydáte na cestu v rozmezí pondělí až čtvrtku a vyhnete se začátkům prázdnin v Německu, máte šanci na klidnější cestu. Co se ovšem dá o této trase říci s velkou jistotou je fakt, že je to trasa nejdražší. My používáme jinou cestu.

Pohodlná a rychlá trasa bez kolon a tankujete za cca 42 Kč/l

auto, nafta, čerpací stanice
Zdroj/foto: Pixabay

Klidná a poměrně také rychlá a známá trasa, kterou jezdíme, je přes Slovensko a Maďarsko. Proti Slovinsku je jen o cca 40 kilometrů a třicet minut delší. Ale především je levnější – V Maďarsku natankujete na celou cestu za cca 42 korun za litr pohonných hmot, což je momentálně jedna z nejnižších cen v Evropě. Jen pro zajímavost – občané Maďarska mají cenu ještě o třetinu nižší.
Teď už se ale podíváme konkrétně na naši trasu. Vyjíždíme z Brna po D2 na Bratislavu, po přejetí hranice do Maďarska pokračujeme po dálnici M15. Nezapomeňte na maďarskou dálniční známku, je elektronická a na deset dnů vyjde přibližně na 14,1 euro (informace najdete například na https://cz.autovignet.hu/ceny/). Z M15 se plynule napojíte na M1 a na sjezdu 129 odbočíte na rychlostní komunikaci M85. Není to žádná okrska přes vesničky, svižně a v klidu dojedete do Szombathely. Pak už je to přes Körmend až na slovinské hranice po silnici 1. třídy. Před přejezdem do Slovinska máte poslední čerpací stanici k dočerpání plné nádrže – je to „MOLka“ v obci Dunántúl. A pokud nechcete platit dálniční známku ve Slovinsku (pro pár kilometrů), tak dávejte pozor – asi 400 metrů od hranice je kruhový objezd s přímým nájezdem na dálnici. Vy ale odbočíte až na posledním výjezdu z „kruháče“ a dostanete se na ulici (ulica Glavna) vedoucí do Lendavy, kde narazíte na další kruhový objezd v centru (je to celkem asi 4km). Vydáte se vpravo na druhém výjezdu a pak rovně přes další „kruháč“ na ulici Kolodvorskou. Narazíte ještě na dva kruhové objezdy – na prvním vyjedete hned prvním výjezdem, na tom druhém pak třetím výjezdem a jste na silnici 109, po které už „fičíte“ přes hranici do chorvatského Mursko Središće. Pokud máte aplikaci Mapy nebo dobře navolitelnou navigaci, pak zjistíte, že takto projet Slovinskem je naprosto v pohodě.

Hurá k moři

auto, moře, loď
Zdroj/foto: Pixabay

Takže jsme v Chorvatsku a zamíříme přes Čakovec na nájezd číslo 2 na dálnici A4. Tady už je to známá písnička s mýtnými bránami. Pro přehled mýtného doporučujeme sledovat stránky https://www.hac.hr/en/interactive-map, kde si spočítáte nejen vaše konkrétní mýtné, ale také se dozvíte o všech aktuálních překážkách na cestě. Jen pro orientaci – mýtné z Čakovce do Splitu (cca 480km) vás přijde na 217 kun. Ale zpět na cestu, z dálnice A4 odbočujete za Karlovacem na A1 a tou dojedete do cíle.

Malé shrnutí

Tuto trasu máme několikrát odzkoušenou, proto ji bez váhání doporučíme takřka komukoliv. Ale určitě budou výjimky – pro někoho z jihozápadních Čech bude asi lepší cesta přes Linec a Vídeň, stejně tak, pokud máte na přívěsu člun, není pro vás průjezd Lendavou asi to pravé ořechové. Ale pro průměrného cestovatele je trasa přes Maďarsko ideální. Tankujete za relativně nízkou cenu, která se pro cizince podle typu paliva pohybuje mezi 1,68 – 1.73 euro za litr, čili zhruba 42 korun. Cesta je klidná, rovinatá a rozdíl v délce a čase je (jak jsme uvedli) minimální. Možná jsme zbytečně složitě popisovali průjezd Slovinskem, ale nechtěli jsme to odbýt nějakou obecnou větou ať je zřejmé, že víme o čem píšeme. Někomu možná přijde zbytečné zabývat se platbou za známku ve Slovinsku, ale v případě, že cestu zpět nezvládne do sedmi dnů, musí kupovat známku měsíční a to už je finančně znát víc. A při návratu zpět si také můžete na maďarsko-slovenských hranicích dotankovat za nižší cenu.
V každém případě přejeme šťastnou cestu a hezkou dovolenou.

Zdroj: www.mapy.cz
https://www.hac.hr/en/interactive-map
https://ekonomickydenik.cz/madarsko-reguluje-cenu-benzinu-uz-jen-pro-mistni-cizinci-zaplati-beznou-cenu/

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách