Nostres.cz » Domov a cesty » Cyklistická sezona je za dveřmi – nezapomněli jste na nic?

Cyklistická sezona je za dveřmi – nezapomněli jste na nic?

dvojice, cyklistika
Zdroj/foto: Depositphotos
Než šlápnete do pedálů, přečtěte si naše tipy. Díky nim si užijete výlety na kole s větší pravděpodobností v pohodě, bez zranění a následných bolestí.

Cyklistika je nádherný sport i úžasná relaxační zábava. Pohoda na dvou kolech se ale může změnit v peklo. Podle statistiky bylo v loňském roce při dopravních nehodách usmrceno 43 cyklistů (72,1 % z nich nemělo helmu), dalších zhruba 500 utrpělo těžké zranění a asi 2000 cyklistů se zranilo lehce (zdroj: policie.cz, statistika nehodovosti). Proto je potřeba nepodcenit přípravu a mít kolo (i sebe) pečlivě přichystáno.

  • Ideální je svěřit své kolo před vyjetím do odborného servisu. Pokud ale budeme přípravu řešit svépomocí, je nutná maximální pečlivost – vyplatí se to
  • Samozřejmostí je promazání všech pohyblivých částí včetně lanek v bowdenech
  • Udělejte si krátkou zkušební jízdu a pořádně vyzkoušejte brzdy – vyměňte poškozené nebo sjeté čelisti a seřiďte přítlak jak na řídítkách, tak případně přímo na brzdě
  • Zkontrolujte pláště, pokud je používáte delší dobu, pak mohou být zteřelé nebo se sjetým vzorkem
  • Mějte v pořádku povinnou výbavu, především odrazky a světla – není nic horšího, než „neviditelný“ cyklista
  • K zahození nejsou ani různé vychytávky, jako malé zpětné zrcátko – především na frekventované silnici ho oceníte. A nezapomeňte sadu na opravu duše a PŘILBU
defekt, kolo
Zdroj/foto: Depositphotos

A ještě pár malých rad

Pokud má cyklistika přispět k hubnutí, musíte jet alespoň 40 minut a intenzita pohybu by se měla pohybovat v tzv. aerobní zóně – pokud máte chytré hodinky a znáte svoji „aerobní“ tepovou frekvenci, tak si ji snadno pohlídáte, jinak byste měli být při jízdě schopni mluvit, pravidelně dýchat a potit se.
Řídítka si nastavte do stejné výšky nebo o něco výše než sedlo – nebudou vás tak bolet záda. Po dojezdu zádům ulevte protahovacími cviky.
Chcete-li si na výletě dát klasický oběd, přerušte jízdu na delší dobu. Lehce stravitelné jídlo je optimální sníst zhruba hodinu po sesednutí z kola. Po obědě nechte organismus v klidu vytrávit, nejlepší je spojit cyklistický výlet s návštěvou nějaké památky.

Zdroj: mojekolo.cz a redakce Nostres
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v domově a cestách

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v domově a cestách