Jen si to představte. Přijdete domů po celodenním shonu, uvaříte si šálek kávy, čaje nebo nalejete sklenku dobrého vína, pustíte si oblíbenou relaxační hudbu, posadíte se do křesla a necháte se unášet pohledem na poklidný, barevný život vodní fauny a flóry.
Já si to tedy představovat nemusím, protože tento uklidňující zázrak doma mám. Pořídili jsme si akvárium s Dalimilou před několika léty a bylo to hlavně na můj popud, protože jsem jako kluk akvárium míval. Samozřejmě sehnat tehdy vybavení počínaje akváriem, přes filtry, ovzdušňovače a topítka nebylo jednoduché. Králem byl ten, kdo měl zdroj nítěnek nebo jiné drobné vodní havěti a mohl tak svým mečovkám, neonkám, čichavcům, cichlidám, skalárům a jiným skvostům dopřát trochu živé krmi.
Dnes je jistě vše mnohem jednodušší, ale na druhou stranu – kupovat si akvárium jako rohlíky v krámě taky není úplně nejlepší, pořizujeme si totiž živé tvory (byť malé) a měli bychom k tomu i náležitě přistupovat.
Čím začneme
Nejprve bychom si měli říct, co vlastně chceme nebo očekáváme. Akvaristika má svá pravidla co se týká například počtu ryb na objem vody, snášenlivé nebo nesnášenlivé druhy, doporučené výšky hladiny pro určité typy ryb nebo osázení rostlinami v závislosti na tom, které rybičky bychom chtěli. Takže nejdřív doporučuji vydat se do specializovaných obchodů a udělat si obrázek co se vše nabízí, co se mi líbí a co bych chtěl v akváriu mít.
Čím bychom měli pokračovat
Teď je ideální čas oslovit odborníka akvaristu. Ten by si měl vyslechnout vaše představy a snažit se najít kompromis, protože úplně všechny vámi vybrané kusy prostě spolu být nemohou. Taktéž s vámi projde vhodnou velikost akvária, druhy a množství vodních rostlin a dalšího vybavení – ovzdušňovací filtry, topení, osvětlení, krmení a podobně. Důležité je také mít povědomí o transportu ryb z obchodu domů a následnému pozvolnému přemístění do akvária a samozřejmě musíte také vědět, jak poté o svoji pýchu pečovat.
Pokud jsme došli až sem, jsme v závěrečné fázi. Akvárium máme doma, naše podvodní říše je krásně osvětlená, rostliny se lehce vlní jemným provzdušňováním, pod hladinou se prohání zebřičky, odněkud zleva se objevilo malé hejno neonek nebo sumatránek, za skaliskem se o něco hádají černé a červené mečovky a dno nám zrovna čistí malí, skvrnití sumečci. Sedíme v křesle, pijeme kávu, z reproduktoru se line tichá, příjemná melodie, máme za sebou těžký den…
Tak to je přesně ten důvod, proč máme akvárium. A bude se líbit i vašim dětem, je to přece kus přírody. Mějte se hezky.
Zdroj: Jan-Cor Jacobs, Akvaristika pro začátečníky, ISBN 80-7234-346-7
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi