Nostres.cz » Bydlení » Stres, spěch, nervozita? Pořiďte si akvárium – oázu klidu, ticha a krásných barev

Stres, spěch, nervozita? Pořiďte si akvárium – oázu klidu, ticha a krásných barev

akvárium, rybičky, kočka
Zdroj/foto: Pixabay
V dnešní uspěchané a stresující době bychom si měli najít svoji oázu klidu a pohody, na chvíli zapomenout na starosti a dopřát si pořádnou dávku duševního odpočinku. Akvárium vám to vše splní.

Jen si to představte. Přijdete domů po celodenním shonu, uvaříte si šálek kávy, čaje nebo nalejete sklenku dobrého vína, pustíte si oblíbenou relaxační hudbu, posadíte se do křesla a necháte se unášet pohledem na poklidný, barevný život vodní fauny a flóry.
Já si to tedy představovat nemusím, protože tento uklidňující zázrak doma mám. Pořídili jsme si akvárium s Dalimilou před několika léty a bylo to hlavně na můj popud, protože jsem jako kluk akvárium míval. Samozřejmě sehnat tehdy vybavení počínaje akváriem, přes filtry, ovzdušňovače a topítka nebylo jednoduché. Králem byl ten, kdo měl zdroj nítěnek nebo jiné drobné vodní havěti a mohl tak svým mečovkám, neonkám, čichavcům, cichlidám, skalárům a jiným skvostům dopřát trochu živé krmi.
Dnes je jistě vše mnohem jednodušší, ale na druhou stranu – kupovat si akvárium jako rohlíky v krámě taky není úplně nejlepší, pořizujeme si totiž živé tvory (byť malé) a měli bychom k tomu i náležitě přistupovat.

akvárium, ryby
Zdroj/foto:Pixabay

Čím začneme

Nejprve bychom si měli říct, co vlastně chceme nebo očekáváme. Akvaristika má svá pravidla co se týká například počtu ryb na objem vody, snášenlivé nebo nesnášenlivé druhy, doporučené výšky hladiny pro určité typy ryb nebo osázení rostlinami v závislosti na tom, které rybičky bychom chtěli. Takže nejdřív doporučuji vydat se do specializovaných obchodů a udělat si obrázek co se vše nabízí, co se mi líbí a co bych chtěl v akváriu mít.

Čím bychom měli pokračovat

Teď je ideální čas oslovit odborníka akvaristu. Ten by si měl vyslechnout vaše představy a snažit se najít kompromis, protože úplně všechny vámi vybrané kusy prostě spolu být nemohou. Taktéž s vámi projde vhodnou velikost akvária, druhy a množství vodních rostlin a dalšího vybavení – ovzdušňovací filtry, topení, osvětlení, krmení a podobně. Důležité je také mít povědomí o transportu ryb z obchodu domů a následnému pozvolnému přemístění do akvária a samozřejmě musíte také vědět, jak poté o svoji pýchu pečovat.

akvárium, ryby
Zdroj/foto:Pixabay

Pokud jsme došli až sem, jsme v závěrečné fázi. Akvárium máme doma, naše podvodní říše je krásně osvětlená, rostliny se lehce vlní jemným provzdušňováním, pod hladinou se prohání zebřičky, odněkud zleva se objevilo malé hejno neonek nebo sumatránek, za skaliskem se o něco hádají černé a červené mečovky a dno nám zrovna čistí malí, skvrnití sumečci. Sedíme v křesle, pijeme kávu, z reproduktoru se line tichá, příjemná melodie, máme za sebou těžký den…

Tak to je přesně ten důvod, proč máme akvárium. A bude se líbit i vašim dětem, je to přece kus přírody. Mějte se hezky.

Zdroj: Jan-Cor Jacobs, Akvaristika pro začátečníky, ISBN 80-7234-346-7
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v bydlení

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v bydlení