Nostres.cz » Bydlení » Pokojové rostliny do polostínu – radost i užitek

Pokojové rostliny do polostínu – radost i užitek

pokojové květiny
Zdroj/foto:Pixabay
Dnes vám Albín s Dalimilou poradí, jaké pokojové rostliny a květiny pěstovat v polostinných částech bytu a získat třeba i výkonnou čističku vzduchu nebo lapač nikotinu.

V některém z nedávných příspěvků jsme se zmiňovali, že milujeme květiny v bytě. Vlastně nejen v bytě a nejen květiny. Každé jaro osazujeme i naši lodžii desítkami rostlin a květin. Máme vlastně jen jeden problém, respektive dva – dvě obytné místnosti s okny na sever. Takže žádné sluníčko. A protože jsme si řekli, že určitě nejsme sami, podělíme se s vámi o zkušenosti s pokojovými rostlinami do stinných částí bytu.

ŠEFLERA

šeflera, pokojová rostlina
Zdroj/foto:Depositphotos – Šeflera

Patří mezi Aralky a najdete ji na Madeiře stejně jako v Austrálii (tam údajně dorůstá do výšky až 40 metrů). V našich zahradnictvích zpravidla najdete šefleru dlanitolistou. Roste poměrně rychle a bujně, proto jí to bude nejvíc slušet jako solitéru v polostínu. Ve velkém stínu se ale nevybarví listy. Optimální je tedy rozptýlené světlo. Nemá ráda přemokření, zaléváme až když je zemina mírně vyschlá. Má ovšem ráda vyšší vzdušnou vlhkost – je vhodné častější rosení.

DOMÁCÍ ŠTĚSTÍ

domácí štěstí, pokojová rostlina
Zdroj/foto:Pixabay – Domácí štěstí

Soleirolia – domácí štěstí nebo také korsická liana.  Pochází ze Středomoří, kde se pěstuje i místo trávníku. Vytváří polštářky drobných kulatých listů, které přerůstají až v zelené vodopády. Je velmi drobná. Z jejího porostu se vytváří jakýsi koberec, který tvoří její malé a kulaté lístky.  A protože má ráda vlhkost, můžete ji bez obav postavit například i do koupelny, pokud v ní máte okno, kudy proudí do místnosti světlo. V chladnějších oblastech rostlina během zimy odumírá, ale s rostoucí teplotou se vrací s bujným růstem.

pokojová rostlina
Zdroj/foto:Pixabay – Kořenokvětka

Domácí štěstí se říká také kořenokvětce, což je mimořádně odolná a nenáročná rostlina hodící se do silně zastíněných míst v interiéru, dokonce se dlouhodobě spokojí i s umělým světlem. Může dorůst výšky okolo 60 cm, má tuhé, sytě zelené až půl metru dlouhé kopinaté listy. Červeno-hnědé hvězdicovité květy, jak už z českého názvu napovídá raší z kořene rostliny nad zemí.

BŘEČŤAN

břečťan, rostlina
Zdroj/foto:Depositphotos – Břečťan

Naše babičky ho pěstovaly jednoduše proto, že se jim líbil a dokázal přežít i v chladné chodbě. Dnes víme, že navíc čistí vzduch (dokonce je lapačem nikotinu) a dokáže nám tak zajistit lepší prostředí nejenom pro spánek.  Ideálem je pravidelná mírná zálivka, kombinovaná se správným substrátem – nejlepší bude zemina pro pokojové rostliny, smíchaná se stejným dílem rašeliny a navrch ještě odlehčená perlitem. Květináč doporučujeme postavit na misku s kamínky, odkud se bude odpařovat voda a zvlhčovat vzduch v jeho okolí.

BEGONIE

begonie, rostlina, pokojová rostlina
Zdroj/foto:Depositphotos – Begonie

Begonii má většina z nás zafixovanou jako venkovní rostlinu. Existují ale i pokojové druhy a k nejznámějším patří Begonia Rex – begónie královská. Královské begonie prospívají v interiéru na místě, které je ve stínu, či kde je pouze ranní, či večerní slunce. Jejich rozmanitost je taková, že dokonce existují kluby sběratelů těchto exotických krásek.

BRAMBOŘÍK

pokojová rostlina
Zdroj/foto:Pixabay – Brambořík

Většina u nás prodávaných bramboříků byla vyšlechtěna z bramboříku perského, který navzdory svému jménu pochází z východního Středomoří. V zimě je zvyklý na chladnější prostředí, kde sice nemrzne, ale teploty nepřesahují 20°C. Stává se, že si domů z obchodu přineseme rostlinu obsypanou poupaty, která uschnou dřív, než se stačí rozvinout. Je to proto, že bramboříky nejsou tak zcela pokojové rostliny, i když se za ně označují. Vytápěné pokoje jim nesvědčí.

MARANTA

rostlina, maranta
Zdroj/foto:Depositphotos – Maranta

Maranta, česky také modlivka, je považována za jednu z nejkrásnějších pokojovek. Svými barevnými listy vás nepřestane udivovat. Rostlině se bude dařit v polostínu při pokojové, v létě i vyšší teplotě. Na co u ní nesmíme zapomínat, je pravidelná zálivka. Pokud patříte mezi takzvané přelívače, rádi běháte s konvičkou po bytě a každý den si všímáte svých pokojových rostlin, potom maranta bude právě pro vás

FILODENDRON

filodendron, pokojová rostlina
Zdroj/foto:Depositphotos – Filodendron

Filodendrony náleží mezi často pěstované a oblíbené pokojové rostliny. Jsou vesměs nenáročné a snesou i stinné stanoviště. Většina druhů nemá ráda přímé sluneční světlo, některé mají vyšší nároky na vzdušnou vlhkost. Časem si však pro sebe zabírá opravdu hodně místa. Pro svůj růst vyžaduje zpravidla oporu sloupku. Slouží často i k dekoračním účelům.

pokojové rostliny
Zdroj/foto:Pixabay

Zdroj: jaksiudelat.cz

Autor: Albín a Dalimila Nostresovi


Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v bydlení

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v bydlení