Nostres.cz » Bydlení » Kuchyňský kout, či samostatná kuchyň – toť otázka

Kuchyňský kout, či samostatná kuchyň – toť otázka

kuchyň
Zdroj/foto:Pixabay
Zdá se, že moderním řešením je jednoznačně kuchyňský kout, který v současnosti dominuje novostavbám, zatímco klasické kuchyně najdeme hlavně v domech starších a panelácích. Je to ale skutečnost?

Je třeba si osvětlit jednu věc. Za slovem moderní (kuchyňský kout) se často skrývá problém s plochou bytu a snahou developerů přesvědčit zájemce, že právě 1-5+kk je to nejlepší, co vás v životě mohlo potkat. Mimochodem, podle platné vyhlášky rozhoduje plocha kuchyňského prostoru (větší či menší než 12 metrů čtverečních) o tom, zda je tentýž byt uváděn jako 2+1 nebo 3+kk. Proto se raději vůbec nezabývejte moderností, ale vycházejte čistě ze svých potřeb a požadavků.

KDY JE KUCHYNĚ SAMOSTATNÁ?

Jak jsme již řekli, někdy je obtížné v realitních nabídkách zjistit co přesně ono kk nebo +1 znamená. Měli bychom se hlavně spolehnout na svůj selský rozum – pokud není místnost oddělená dveřmi, nemá vlastní okno a radiátor či jiné vytápění, pak je to jednoznačně kuchyňský kout.

kuchyň
Zdroj/foto:Pixabay

Takže kuchyň nebo kout?

Nechme zatím stranou praktickou stránku věci. Obýváky s kuchyňským koutem vytváří prostor, kde rodina může trávit společně co nejvíc času. Například matka připravuje jídlo, děti si mezitím s otcem hrají. Tradiční model. Otázkou je, zda je to skutečnost nebo přání z reklamní pohlednice. Záleží ale vždy na nás, jak společný prostor dokážeme využít k rodinné pohodě

A teď zase trochu praktična

Zpět k základní otázce. Jako vždy záleží na osobních preferencích a požadavcích. Je pravda, že obytná kuchyně vytváří prostor pro sdílení a trávení společného času. Na druhou stranu, je nutné počítat s tím, že při vaření vznikají výpary, vůně nebo pach, které se budou šířit po celém obýváku. Také k vám mohou nečekaně přijít hosté a horu nádobí na kuchyňské lince neschováte tím, že zavřete dveře.
Důležitá tedy bude silná digestoř a alespoň vyvýšený pultík opticky oddělující obývací a kuchyňskou část.

nádobí
Zdroj/foto: Pixabay

A co vám přinese samostatná kuchyň?

Budete mít při přípravě jídla soukromí, připravovat jídlo a zároveň se částečně věnovat rodinnému dění může přinášet problém – zkrátka vše potřebuje určité soustředění. Dokážete více eliminovat jakékoliv pachy. Navíc získáte soukromý prostor – na popovídání s kamarádkou už nemusíte do ložnice. A hromada špinavého nádobí na lince vás vůbec netrápí.

Sečteno a podtrženo – nejlepší by asi byla kombinace obou variant. Jakási otevřeně uzavřená kuchyně. Ale takovou v bytových domech asi nenajdete. Takže nezbývá, než stavět …..

Autor: Alexandra Koval

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v bydlení

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v bydlení