Ahoj, srdečně vás zdraví Dalimila s Albínem. Konečně máme jaro, tedy aspoň to meteorologické, na astronomické si ještě pár dnů počkáme, nemluvě o Velikonocích. Na co ale čekat nemusíme je jarní výzdoba našich příbytků. V nadpise jsme slíbili 5 ikonických jarních květin. Přiznáváme, že ty, které jsme vybrali, jsou ikonické hlavně z našeho pohledu, ale jistě je máte s jarem spojeny i vy. A ještě než se posuneme dál, poprosíme všechny, aby nezkrášlovali své domovy volně rostoucí květenou. Ať už to jsou prvosenky, sněženky nebo třeba i „kočičky“ (větvičky vrby jívy), jsou to rostlinky chráněné nebo důležité první zdroje potravy pro opylovače. Díky.
Hyacint
Při výběru hyacintů dbáme především na to, zda kupujeme rostlinu pro zahradu nebo pro domácí pěstování v květníku či ve skle. Pak už vybíráme jen mezi barvami. Nejsnazší je nákup rozkvetlých hyacintů, protože barvu vidíme hned a máme tedy jistotu. V květníku jej zaléváme podle potřeby, substrát necháme mírně proschnout, než nalijeme další dávku.
Mimóza žlutá a citlivka stydlivá
Tady jsme vás možná trochu zmátli. Mimózy totiž tak úplně nepatří mezi naše známé klasické jarní květiny, ale protože kvetou v jarním období a máme je rádi, tak jsme si je dovolili zařadit. Vlastně v Itálii je tato světle žlutá rostlina s jemnou vůní a jižanským nádechem spojována s významným Mezinárodním dnem žen. V Itálii se MDŽ s názvem la Festa della Donna, oslavuje zejména s květy mimózy.
V našich končinách se také často můžeme setkat s jinou mimózou – citlivkou stydlivou (Mimosa pudica).
Je to kuriózní rostlina, která je známá a oblíbená především proto, že je možné pouhým okem zachytit pohyb jejích listů a dochází k němu vlivem mechanického podráždění – zkrátka stačí, když se dotknete a listy se okamžitě svinou. Ale vraťme se k naší jarní klasice …
Primulky
Tady už jsme zase doma. Kdo by neznal primulky, obzvláště když o ně v těchto dnech pravidelně zakopáváme v našich květinářstvích. Nespočet barevných variací přímo vybízí ke zkrášlení našich obydlí. Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat. Po odkvětu je možné je vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou.
Narcis
Narcisky jsou nejznámějším a vedle tulipánů a lilií také nejšlechtěnějším druhem cibulovin. S narcisy v květináči budeme doma zacházet jako s ostatními rostlinami, pěstovanými v interiéru. Kromě správné zálivky (tady je lépe méně než více) je tedy druhou podmínkou dostatek světla. Hnojit narcisy v květináči je zbytečné, o to se postaral dodavatel rostlin, který je pěstoval do ideální prodejní velikosti.
Tulipán
A na závěr klasika. Tulipány jsou na jaře nejvznešenější ozdobou kytic. Můžete se setkat s květy nejrůznějších tvarů a barev. Pěstují se zpravidla v záhonku, ale lze je pěstovat i v bytě. Ale tato varianta nám přijde pro běžného spotřebitele spíše složitá, přednost dáváme řezané podobě. Tulipány máme povětšinou spojeny s Holandskem, ale původní oblastí výskytu je pravděpodobně Čína.
Zdroj: VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia,2002
Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
Autor: Dalimila a Albín Nostresovi