Přírodní barometr
Jistě si občas kladete otázku, zda náhodou nebude z toho tmavého mraku, který se vám vůbec nelíbí, pršet? Tak pokud máte na zahradě pryskyřník nebo pupavu bezlodyžnou stačí se na ně podívat – řeknou vám to.
- Pryskyřníky před deštěm svěsí okvětní lístky. Jsou velmi oblíbené pro jejich syté barvy a dlouhou výdrž po seříznutí, což z nich dělá perfektní květiny do vázy. Obzvláště v posledních letech jsou hitem svatebních kytic. Jeho divokého příbuzného pryskyřníka prudkého známe z lesů jako žluté lesklé kvítky. Nás ale zajímá ten plnokvětý, asijský, který má květy velké 5 cm v nádherných odstínech přes růžové, oranžové, žluté, červené až po bílou.
- Pupava bezlodyžná zase varuje před deštěm tím, že uzavře své květy tak dokonale, že dovnitř nepronikne ani jedna kapka vody. Typické pro ni je, že téměř chybí stonek a roste tedy u země. Je vysoká přibližně 5 až 10 centimetrů, má pichlavé listy uspořádané do růžice. Květy (které kvetou od července do října) se skládají ze středového terčíku pokrytého žlutými chloupky a jsou obklopené bílými anebo stříbrnými listeny.
Domácí hodiny
Zdá se vám, že den ještě moc nepokročil, ale některé rostliny vás upozorňují, že už je čas na čaj o páté? Tak pokud to říká měsíček lékařský nebo smetanka lékařská, tak mají pravdu.
- Smetanka lékařská (známější pod lidovým názvem pampeliška) je žlutě kvetoucí rostlina známá kromě charakteristického květenství i svými velkými laločnatými listy. Pro nás je důležitá ze dvou důvodů – své květy zavírá po 16. hodině a zároveň je také vždy zavírá před deštěm.
- Měsíček lékařský má svůj pravidelný denní rituál – zpravidla před sedmou ranní otvírá květy, aby je ve čtyři odpoledne zase zavřel. Měsíček má výrazné žluté až oranžové květy a ačkoliv zdobí mnoho záhonů a zahrádek, většina lidí jeho léčivých účinků nevyužívá. Přitom o jeho pozitivním vlivu na náš organismus věděli již staří Římané, Egypťané či Peršané.
A noční svůdník?
Tady patří všechny květiny s „obrácenou životosprávou“ – můžeme se s nimi setkat při večerních procházkách nebo nočním „randění“, jejich květy se totiž otvírají večer. A třeba tabák křídlatý se používá i jako romantická dekorace.
- Tabák křídlatý vykvétá až velmi pozdě odpoledne a jeho květy ráno uvadají, proto je zastihnete každý večer znovu v nejlepší formě. Díky této vlastnosti je vyséváme pod okna ložnice nebo do míst pro večerní posezení. Přesto má tato rostlina ráda slunce, takže slunné stanoviště je pro ni ideální. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Rozvětvené, keřovité rostliny dorůstají do výšky asi 100 až 150 cm. Mají mírně lepkavé stonky a jemně chlupaté listy.
- Nocenka jalapenská (podobně jako tabák křídlatý) rozkvétá po 16. hodině. Nocenka dorůstá do výšky 30 až 100 cm, lodyha je bohatě rozvětvená. Květy různých barev vykvétají v koncových svazečcích od července do října. Zajímavostí nocenky je nepravidelná barevnost květů. Barva se nedědí, na jedné rostlině vykvétají květy ve více barvách a také květy odkvetlé se mohou barevně lišit od květů, které se teprve chystají vykvést. Nocenka je květina, která vás svou barvou vždy překvapí. Květy se otvírají v podvečer a ráno uvadají. Následující večer pak vykvétají další.
Zdroj: KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 425–446.
Herbář Zdraví z přírody, McNeillová Anna Brigit, 03.05.2021, SBN: 978-80-7625-180-9
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi