Nostres.cz » Bydlení » Hodil by se noční svůdník, domácí barometr nebo přírodní hodiny? Tak si je vysaďte na zahradě

Hodil by se noční svůdník, domácí barometr nebo přírodní hodiny? Tak si je vysaďte na zahradě

květina, měsíček
Zdroj/foto:Pixabay
Být upozorňován na blížící se déšť nebo na pokročilou denní dobu, či relaxovat u rozvitých květů, když okolní příroda už dávno spí, není nikdy na škodu. A co takhle mít to vše na zahradě.

Přírodní barometr

Jistě si občas kladete otázku, zda náhodou nebude z toho tmavého mraku, který se vám vůbec nelíbí, pršet? Tak pokud máte na zahradě pryskyřník nebo pupavu bezlodyžnou stačí se na ně podívat – řeknou vám to.

květina, pryskyřník
Zdroj/foto:Pixabay – pryskyřník
  • Pryskyřníky před deštěm svěsí okvětní lístky. Jsou velmi oblíbené pro jejich syté barvy a dlouhou výdrž po seříznutí, což z nich dělá perfektní květiny do vázy. Obzvláště v posledních letech jsou hitem svatebních kytic. Jeho divokého příbuzného pryskyřníka prudkého známe z lesů jako žluté lesklé kvítky. Nás ale zajímá ten plnokvětý, asijský, který má květy velké 5 cm v nádherných odstínech přes růžové, oranžové, žluté, červené až po bílou.
  • Pupava bezlodyžná zase varuje před deštěm tím, že uzavře své květy tak dokonale, že dovnitř nepronikne ani jedna kapka vody. Typické pro ni je, že téměř chybí stonek a roste tedy u země. Je vysoká přibližně 5 až 10 centimetrů, má pichlavé listy uspořádané do růžice. Květy (které kvetou od července do října) se skládají ze středového terčíku pokrytého žlutými chloupky a jsou obklopené bílými anebo stříbrnými listeny.
bodlák, rostlina, pupava
Zdroj/foto:Pixabay – pupava bezlodyžná

Domácí hodiny

Zdá se vám, že den ještě moc nepokročil, ale některé rostliny vás upozorňují, že už je čas na čaj o páté? Tak pokud to říká měsíček lékařský nebo smetanka lékařská, tak mají pravdu.

  • Smetanka lékařská (známější pod lidovým názvem pampeliška) je žlutě kvetoucí rostlina známá kromě charakteristického květenství i svými velkými laločnatými listy. Pro nás je důležitá ze dvou důvodů – své květy zavírá po 16. hodině a zároveň je také vždy zavírá před deštěm.
  • Měsíček lékařský má svůj pravidelný denní rituál – zpravidla před sedmou ranní otvírá květy, aby je ve čtyři odpoledne zase zavřel. Měsíček má výrazné žluté až oranžové květy a ačkoliv zdobí mnoho záhonů a zahrádek, většina lidí jeho léčivých účinků nevyužívá. Přitom o jeho pozitivním vlivu na náš organismus věděli již staří Římané, Egypťané či Peršané.
květina, měsíček lékařský
Zdroj/foto:Pixabay – měsíček

A noční svůdník?

Tady patří všechny květiny s „obrácenou životosprávou“ – můžeme se s nimi setkat při večerních procházkách nebo nočním „randění“, jejich květy se totiž otvírají večer. A třeba tabák křídlatý se používá i jako romantická dekorace.

květina, welness
Zdroj/foto: Depositphotos – tabák křídlatý
  • Tabák křídlatý vykvétá až velmi pozdě odpoledne a jeho květy ráno uvadají, proto je zastihnete každý večer znovu v nejlepší formě. Díky této vlastnosti je vyséváme pod okna ložnice nebo do míst pro večerní posezení. Přesto má tato rostlina ráda slunce, takže slunné stanoviště je pro ni ideální. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Rozvětvené, keřovité rostliny dorůstají do výšky asi 100 až 150 cm. Mají mírně lepkavé stonky a jemně chlupaté listy.
  • Nocenka jalapenská (podobně jako tabák křídlatý) rozkvétá po 16. hodině. Nocenka dorůstá do výšky 30 až 100 cm, lodyha je bohatě rozvětvená. Květy různých barev vykvétají v koncových svazečcích od července do října. Zajímavostí nocenky je nepravidelná barevnost květů. Barva se nedědí, na jedné rostlině vykvétají květy ve více barvách a také květy odkvetlé se mohou barevně lišit od květů, které se teprve chystají vykvést. Nocenka je květina, která vás svou barvou vždy překvapí. Květy se otvírají v podvečer a ráno uvadají. Následující večer pak vykvétají další.
nocenka, květina
Zdroj/foto:Pixabay -nocenka

Zdroj: KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 425–446.
Herbář Zdraví z přírody, McNeillová Anna Brigit, 03.05.2021, SBN: 978-80-7625-180-9
Autor: Albín a Dalimila Nostresovi

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v bydlení

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v bydlení