Nostres.cz » Bydlení » Chcete-li dobře spát, vyberte si dobrou postel

Chcete-li dobře spát, vyberte si dobrou postel

ložnice
Zdroj/foto:Pixabay
Zařizujete byt nebo potřebujete novou postel? Rozhodování nebývá vždy úplně jednoduché, ale zkusíme vám poradit. Nejprve je nutné ujasnit si pro koho je postel primárně určena a následně vybrat materiál.

Pokud pořizujeme postel pro batole musíme mít vždy na paměti bezpečnost a ergonomii. U školáků už volíme z běžné nabídky pro dospělé, ale určitě nešetříme na matraci. U seniorů nikdy nezapomínáme na výšku postele, nižším se rozhodně vyhněte. Jestliže řešíte přespání občasné návštěvy není nutné až tak hledět na kvalitu materiálu. A pokud pořizujete postel pro sebe, rozhodně se neodbývejte – kvalita se vám dlouhodobě vyplatí.

postel
Zdroj/foto: Pixabay

Dřevěné postele

Postele z měkkého dřeva jako je smrk, borovice, modřín má krásnou kresbu dřeva. Bývají cenově dostupné. Jejich nevýhodou je rychlejší opotřebení, proto jsou vhodné např. jako dětské postele

postel
Zdroj/foto: Pixabay

Postele z tvrdého dřeva jako buk, dub, jasan, ořech, třešeň jsou zpravidla velmi pevné a stabilní. Eliminuje se tím vymačkávání spojů a povrch je odolnější nejen na mechanické poškození, ale také lépe odolává vlhkosti a teplotním výkyvům. Velmi vhodný materiál pro seniory a jako manželské postele.

Postele z lamina

Tyto postele se vyrábějí z dřevotřísky potažené fólií s dezénem dřeva, nebo jiným designem. Výhodou tohoto materiálu je především nízká cena, velký výběr dezénů a snadná údržba. Vzhledem k možné nižší životnosti je ideální na chaty či pro návštěvy. Vždy ovšem raději sáhněte po silnějším laminu – alespoň 32mm.

Kované a kovové postele.

Kovanou postelí rozumíme ruční práci kováře. Jde tedy většinou o jedinečný designový prvek. Tyto postele bývají velmi pevné s velmi dlouhou životností, ale musíme počítat s nadstandartní cenou.
Naproti tomu kovové postele jsou většinou vyráběny z dutých trubek a profilovaných plechů. Bývají poměrně lehčí, je nutné se zaměřit na pevnost spojů.

postel
Zdroj/foto: Pixabay

Postele čalouněné

Tyto postele mívají lůžko nebo i čelo potažené textilií či kůží. Součástí bývá často úložný prostor a výhodou bývá i velká nabídka potahových látek a vzorů. Je ovšem nutné vždy dobře zvolit způsob a kvalitu provedení – zda se jedná o pružiny, taštičky či pěnu. Postel vždy dobře vyzkoušejte a uvědomte si, že se nejedná o vyměnitelnou matraci. Není to provedení vhodné pro alergiky.

Autor: Alexandra Koval

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Další články v rubrice

Populární v bydlení

Z ostatních rubrik

Výběr článků

Populární v bydlení